Ruměnice pospolná

Ruměnice pospolná je jeden z prvních jarních brouků. Často na něj narazíme i v městských parcích, kde se ve velkých hejnech vyhřívá pod lipami či akáty.

Seznamte se s tímto  výrazně zabarveným broukem, na kterého můžete narazit velmi často a skoro všude.  Jedná se o druh ploštice a jmenuje se ruměnice pospolná (starším názvem ruměnice bezkřídlá). Objevuje se již velmi brzy na konci zimy, hned jak se trochu oteplí. Dospělí jedinci přezimují, na jaře se páří a kladou vajíčka.

Ruměnice pospolná
Ruměnice pospolná

Ruměnice je hojně rozšířená v celé střední Evropě. Je to velmi společenský druh a není výjimkou narazit na velmi početné skupiny  v alejích či v městských parcích, kde se vyhřívají na zídkách a kmenech stromů. Nejraději má lípy, ale také akáty a sléz. První jarní sluníčko je pro ně velmi lákavé, ruměnice jsou ale v té době líné a ospalé, není problém se jich dotknout rukou.

Hejno ploštic na kmeni stromu
Hejno ploštic na kmeni stromu

Ruměnice je velká asi 1 cm, má černé nohy a nezaměnitelné červené zbarvení s černými skrvnami. Zajímavé je, že každá ploštice má skrvny uspořádané trochu jinak, kresba se liší v drobných detailech. Vždy však připomíná oči a spolu s červeným podkladem tvoří výrazné ochranné zbarvení, každý pták si rozmyslí ruměnici sezobnout. Křídla má zakrnělá a nelétá. Ruměnice se živí sáním semen rostlin a také uhynulých živočichů. Často ji najdeme pod lipami a akáty, kde se živí semeny těchto stromů.

 

 

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Jaro

  Jeden komentář

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This