Utajený jarní květ kopytníku

Na výpravě s oddílem se nepovedlo nalézt žádné jarní květy? Nezoufejte, ve vlhkém listnatém lese je určitě docela nedaleko skrytý nevšední květ kopytníku. Poradíme, jak ho najít.

Kopytník evropský je rozšířený téměř po celém našem území. Má tajemné hnědavé květy, které najdete po chvilce hledání umně skryté pod listy. Abyste kopytník našli, musíte se dobře rozhlédnout ve vlhčí části stinného listnatého či smíšeného lesa.

Kopytník vytváří hustý plazivý porost.

Hledejte asi 5- 10 cm vysokou plazivou bylinu, která vytváří hustý porost s výraznými okrouhlými a u řapíku hluboce vykrojenými listy ve tvaru ledviny. Kožovité listy připomínají tmavozelenou barvou a vzhledem břečťan (ten má u země listy až pětilaločnaté) nebo v sousedství často rostoucí podléšku (ta má listy okrouhle trojlaločnaté).

Květy jsou zvenčí barevně nenápadné, ale překvapivě pozoruhodné. Jsou nevelké, asi 1 cm široké a dlouhé kolem 2 cm. Zvenčí jsou nahnědlé nebo hnědozelené a uvnitř temně fialové. Všimněte si, jak jsou květy i květní stopky marnivě chlupaté. Před jarními mrazy jsou květy dobře ukryté pod stálezelenými listy mezi starými suchými listy. Je potřeba kryt pod listy opatrně odhrábnout.

Květ kopytníku je dobře ukrytý pod listy.

Kopytník kvete od března do května bez ohledu na počasí. Z mrazíků nemá obavy a jeho květy najdete klidně i pod sněhem. Po prohlédnutí květů nezapomeňte zase vše uvést zpátky do původního stavu, aby květy nebyly zbaveny ochrany před nočním mrazem.

Pojmenování získal kopytník právě podle tvaru listů, které připomínají otisk kopyta. Některé listy jsou zelené po celou zimu, takže je možné místo pozorování jarních květů vytipovat předem. Ještě stojí za zmínku, že kopytník je jedovatá rostlina, kdysi se používala k vyvolání zvracení (například při otravě) nebo průjmu.

Kopytník evropský má okrouhlé kožovité listy a nenápadné květy.

Květy kopytníku jsou malým jarním tajemstvím pro zasvěcené, užijte si jejich neokázalou krásu. A pozdravte listy kopytníku, kdykoliv kolem nich na jaře půjdete. Už budete vědět, co se pod nimi skrývá.

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This