Jak nenápadně kvete les

Pojďte se projít lesem kolem kvetoucích listnatých stromů. Květy jsou poměrně nenápadné a obtížně se hledají, ale o to pozoruhodnější a málo známý je jarní svět lesních stromů.

Využijte jedinečnou dobu, kdy je možné květy listnatých stromů obdivovat. Zjara mají stromy ještě minimálně listů a mezi rašením krásně zelených lístků můžeme vidět nenápadné květy. Bez cíleného pozorování si jich člověk většinou ani nevšimne.

Květ javoru může mít své kouzlo.

Oproti ovocným bratrancům a exotickým velkokvětým stromům jsou v lese květy listnatých stromů mnohem skromnější. Ale při pozorné prohlídce potěší svojí neokázalou krásou. Najděte si okraj lesa, kde větve stromů nejsou tak vysoko a kochejte se jarní podívanou.

Javory. Žlutozelené květy javorů patří mezi výraznější, protože často kvetou spolu s olistěním a u některých druhů dokonce před olistěním. Příkladem je jeden z populárních druhů, javor mléč, který kvete ještě před olistěním.

Javory kvetou v dubnu až květnu.

Duby. Drobné jehnědy dubu vyrůstají u letorostů a při běžném pohledu si jich člověk téměř nevšimne. Teprve zblízka jsou vidět převislé žlutozelené převislé jehnědy (samčí) nebo převážně přisedlé či krátce stopkaté samičí květy s miskovitou číškou.

Dub rozkvétá od dubna (i března) do května.

Jasany. Drobné květy uspořádané do převislých hroznů nebo širokých latovitých vějířů. Květ jasanu ztepilého má podobu rozevírajícího se prstence světlých větviček nesoucích tmavé kuličky.

Hrozny květů jasanu jsou vidět v dubnu a květnu.

Břízy. Bílý štíhlý kmen břízy je dostatečným upozorněním na krásku našich lesů. Samčí květy břízy jsou všeobecné známé, jsou to podlouhlé jehnědy, které přezimují na koncích letorostů a po začátku jara pouští do vzduchu obrovské množství pylu. Samičí jehnědy (zpočátku vzpřímené, později převislé) jsou přes zimu ukryté v pupenech.

Samčí a samičí květy břízy.

Buky. Kvetou v dubnu a květnu, samčí a samičí květy rostou odděleně. Samčí květy jsou převislé kulaté jehnědy složené z drobných kvítků. Dvojité červenavé samičí květy rostou vzpřímeně.  Buky začínají plodit ve stáří 50 – 80 let.

Převislé samčí květy buku a vpravo nahoře dvojice vzpřímených samičích květů.

Lípy. Kvetou mezi posledními stromy, květy omamně voní a jsou dostatečné známě jako květy národního stromu. I když rozkvétají a lákají včely až v květnu, červnu či dokonce v červenci (obležené včelami), i na jarních vycházkách můžeme vidět rašící poupata připravená pod čerstvě vyrostlými listy.

Pod prvními listy se připravují poupata lípy, kvete ponejvíce v květnu a červnu.

Ukázali jsme jen malý vzorek květů lesních stromů. Užívejte jarní pohodu v lese, kdy příroda nešetří a marnivě rozhazuje krásu, při které oči přecházejí.

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This