Šetrné mýdlo na tábor

Proč používat na táboře k přírodě šetrná mýdla, šampóny zubní pasty? A jak si vyrobit mýdlo vlastní!

Vzhledem k povaze našeho tábora odcházejí všechny odpadní vody, které vyprodukujeme, zpět do přírody. Buď do hlíny nebo rovnou do místního toku. A protože je potok Zábrdka i jeho okolí velmi čistým kusem přírody, rádi bychom, aby se náš třítýdenní pobyt nestal pro něj příliš velkou zátěží. Předpokládám, že mnoho uživatelů těchto stránek je na tom podobně.

My jsme se proto před pár lety rozhodli požádat rodiče oddílových dětí o pořízení k přírodě šetrné kosmetiky na tábor. A mýdlo, používané všemi např. při mytí rukou před jídlem, si vyrábíme sami.

Šetrná kosmetika

Nejprve pár obecnějších doporučení pro nákup šetrné kosmetiky a dále potom recept na „Pravé české mýdlo“.

Mýdlo raději tuhé, ne tekuté, člověk ho použije na jedno umytí menší množství. Při koupi se však raději poraďte, které se méně patlá. Bude zavřené v krabičce a nebude mít možnost vyschnout na umyvadle. Šampóny se také prodávají v tuhých kostkách a já s nimi mám dobrou zkušenost. Chce to jen druhou krabičku. Tuhá mýdla i šampóny jsou překvapivě levné. Záleží na vašem výběru, ale dají se pořídit i levněji než běžná kosmetika.

Zubní pasta je největší „oříšek“. Jednak jsou pasty dost drahé a mnohé také mají hodně odlišnou chuť. I zubní pasta se však dá vyrobit. Na internetu naleznete spoustu návodů, radím však pečlivě vybírat.

Recept  na mýdlo

A nyní již slíbený recept na mýdlo. Není to složité, mně se mýdlo povedlo na první pokus, ale přece jen doporučuji prostudovat si o výrobě mýdel nějakou knihu nebo alespoň pročíst pár internetových návodů včetně hodnocení.

Tento recept je inspirován návodem z internetových stránek  Mýdlotéky u tří lilií, kde jsou k sehnání též všechny potřebné suroviny a literatura.

Pravé české mýdlo je z větší části z českých olejů. Je stejně kvalitní jako klasické olivové a navíc vás může hřát pocit, že vyrábíte z domácích surovin – tedy levně a ekologicky 🙂

Recept:

(cca na 10 – 12 kousků á 100 g):

Postup:

Je třeba si rozdělit suroviny na olejovou fázi a vodní fázi. Oleje či spíše tuky rozpustíme (pozor: nezahřívat příliš, stačí teplota pro rozpuštění). Do olejové fáze můžeme přidat extrakt z grepového jádra. Poté si připravíme vodní fázi smícháním NaOH a destilované vody (pozor: NaOH sypeme do vody). Obě fáze smícháme za teploty cca 30 stupňů Celsia a mícháme (např. tyčovým mixérem), dokud se nevytvoří hustější mýdlová hmota (hustota cca krupičné kaše). Hmotu poté nalijeme do mýdlových forem a necháme cca 24 h v teple tuhnout. Další den krájíme a optimálně 1 měsíc necháváme zrát na dřevěných roštech. Poté už se můžeme vlastnoručně vyrobeným mýdlem směle namydlit.

Tento materiál připravila Móňa Veverková ze skupiny Čtrnáctka.

Voda a hygiena na tábořišti

Voda je základní táborová potřeba. Táborníci musí z něčeho vařit a občas se také potřebují umýt.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This