Vsakovačka

Vsakovací jáma neboli „vsakovačka“ slouží na tábořišti k vylévání odpadní vody z kuchyně. Zajistí rychlou likvidaci vody po vaření nebo mytí nádobí a brání, aby okolí kuchyně netrpělo nelibou vůní z drobných nečistot ve špinavé vodě.

Při práci v táborové kuchyni vzniká spousta špinavé odpadní vody. Od vaření (brambor, těstovin, knedlíků,…) a hlavně od mytí nádobí a ešusů. Tato voda bývá navíc obvykle plná různých zbytků jídla a jiných větších nečistot.Na vylévání této vody se na táboře osvědčila právě vsakovačka.

Vsakovačka je kousek pod kuchyní, hned vedle plata na mytí nádobí.
Vsakovačka je kousek pod kuchyní, hned vedle plata na mytí nádobí.

Vsakovačka je jáma nedaleko od kuchyně, kousek od plata na mytí nádobí. Je hluboká necelý metr a je vykopána v místě, které je písečné a kde se voda dobře vsakuje do podloží. Navíc je vnitřek vyskládán kameny. Vsakovačka je již mnoho let na stejném místě, není potřeba ji přesouvat.

Aby vsakovačka nesmrděla, je překryta mříží svázanou z tenké kulatiny (otvory v mříži jsou cca 15 x 15 cm). Na tuto mříž se naskládá vrstva trávy. Trávový „filtr“ zachytí všechny větší nečistoty (zbytky jídla apod.), do jámy pak teče již pouze voda.

Trávu na vsakovačce je potřeba každý den vyměňovat. Kuchyňská služba starou trávu vždy po umytí nádobí po obědě odnáší na hromadu dále od tábora a vsakovačku přikryje nově nasekanou trávou.

Vsakovačka má kolem sebe lehkou ohrádku, aby do ní omylem někdo nespadl. Do vsakovačky vylévají vodu také táborníci při mytí ešusů po jídle. Na blízkém platu je připravena teplá voda, kterou si naberou a po umytí ešusu vylijí rovnou do vsakovačky. Tím se snižuje možnost nechtěného zamokření okolí kuchyně.

 

Kohoutek a korýtko ustící do vsakovačky
Kohoutek, podstavec a korýtko, které ústí do vsakovačky.

U vsakovačky je umístěn kohoutek (pouze pro kuchyni) napojený na rozvod vody, a podstavec na hrnce, do kterých se točí voda. Pod podstavcem je korýtko, které uniklou vodu svede rovnou do vsakovačky. Při čerpání vody pro kuchyni nevzniká mokro, které by mohlo způsobit rozbahnění okolí kohoutku.

Vsakovačka významně zlepšuje jak vylévání, tak i estetické a pachově nepříjemné důsledky odpadní vody z táborové kuchyně.

Voda a hygiena na tábořišti

Voda je základní táborová potřeba. Táborníci musí z něčeho vařit a občas se také potřebují umýt.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This