Táborový semafor

Na cestě na latrínu, umývárku nebo do táborové sprchy je dobré vyznačit, zda je toto zařízení volné či obsazené. K tomu slouží spolehlivý, jednoduchý a jednoznačný táborový semafor.

Každý táborník dosvědčí, že rychlé vyznačení obsazenosti latríny je nezbytností. Jednak volání „Je tam někdo?“ postrádá důstojnost a bere klid na vykonání příslušné potřeby. Také zbytečná cesta k obsazené latríně spokojenosti nepřidá. A současně při rychlé cestě na latrínu nemůže být způsob signalizace příliš složitý, jinak nebude fungovat.

Táborníci se s touto drobnou a velmi důležitou táborovou stavbičkou vypořádávají mnoha různými způsoby. Přinášíme dva ověřené semafory, které jsme viděli při našich návštěvách na táborech.

Provázkový semafor přes cestu k latríně

První je jednoduchý semafor z provázku napínaného mezi kůly přes cestu na latrínu. Každé dva kůly prezentují jednu ze tří latrín. Provázek ukazuje, která z nich je obsazená. Výhodou tohoto typu semaforu je, že při cestě zpátky je provázek jasně viditelný a napomáhá tomu, aby táborníci cestou z latríny nezapomněli semafor uvolnit.

I tak se občas stává, že šňůrka zůstane zapomenutá, ale toho si brzy všimnou další návštěvníci latríny a semafor při cestě uvolní. Technicky jde o obyčejnou prádelní šňůru s očkem, která se jednoduše napne na hřebíček zatlučený do protějšího kůlu.

Otočný barevný semafor

Druhá ukázka je výtvarně výraznější a na první pohled i z dálky ukazuje, která latrína je volná. V tomto případě jsou k dispozici také tři latríny, ale každá je určena pro jiné táborníky. Semafor tvoří otočné barevně odlišené dřevěné desky.

Ještě připomínáme jeden z odstavců našeho článku o češtině, který apeluje na správné používání češtiny na táborech. Slovo latrína se píše s dlouhým měkkým í (víte, z kterého jazyka slovo pochází?), přečtěte si více v našem článku Zálesácká čeština.

Každopádně přejeme klidný a nikým nerušený pobyt na táborové latríně či umývárce i díky bezchybné funkci táborového semaforu.

Voda a hygiena na tábořišti

Voda je základní táborová potřeba. Táborníci musí z něčeho vařit a občas se také potřebují umýt.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This