Táborová sprcha

Hygienu na táboře podpoří táborová sprcha, po celodenním ruchu je osprchování moc příjemná věc.

Táborová sprcha je bezvadná, ale má jeden háček. Táborníci nemívají k dispozici průtokový ohřívač a studená voda tak moc neláká. Z toho důvodu jsme vymysleli a vyzkoušeli následující řešení. Sprcha má vlastní zásobní sud, který se postaví na prosluněné místo, a voda k němu se přivádí dlouhou stočenou hadicí, jejíž závity leží na přímém slunci.

Plato táborové sprchy.
Plato táborové sprchy.

Pokud je vše správně nastavené (a kuchyně nezapomene v době, kdy svítí sluníčko, naplnit zásobní sud), je odpoledne připravena zásoba vlažné nebo téměř teplé vody. V takovém případě je podvečerní osprchování s výhledem na stromy kolem sprchy opravdovou lahůdkou.

Sud pro táborovou sprchu stojí na slunném místě.
Sud pro táborovou sprchu stojí na slunném místě.

Pro táborovou sprchu je třeba zajistit několik věcí. První je dostat vodu přes stočenou vyhřátou hadici do vyvýšeného sudu. Jednou z možností je tlaková voda, kterou máme na táboře my. Do tábora vede z kohoutku spřáteleného stavení v nejbližší vesnici. Tlak vody vytlačí vodu do zásobního sudu (o rozvodu vody v táboře si víc povíme v některém z dalších článků).

Táborová sprcha se zástěnou.
Táborová sprcha se zástěnou.

Ještě před touto vymožeností jsme napájeli táborový vodovod přímo ze studánky, která ležela výš než je tábořiště.  I v takovém případě je při dobře udělaném rozvodu možné ve správnou dobu (když svítí sluníčko) napustit sprchový sud vlažnou vodou.

Dalším předpokladem klidného sprchování je plato se zástěnou, která ve sprše poskytuje dostatek soukromí, umývadlo a malá lavička na převlečení. Poslední podmínkou je sprchová hlavice s kohoutkem, který šetří vodu v sudu pro ostatní táborníky. Naši táborovou sprchu vidíte na obrázku. Jak bylo řečeno, je příjemná spíše jen v teplých dnech, ale v kombinaci se saunou (viz článek Táborová sauna) pokryje veškeré hygienické potřeby třicetičlenného tábora.

Voda a hygiena na tábořišti

Voda je základní táborová potřeba. Táborníci musí z něčeho vařit a občas se také potřebují umýt.

Počet komentářů: 3

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This