Dlouhý žebřík

Občas bývá potřeba vyšplhat vysoko do korun stromů. Třeba při přípravě lanových her. S tím pomůže jednoduchý žebřík vyrobený například ze starších tyčí na týpí. 

Oblíbenou zábavou na táborech jsou lanové hry, tedy různé prolézačky, houpačky, sítě a další lanové překážky, natažené vysoko v korunách stromů. Více se o nich dočtete v článku Lanové hry. Při přípravě těchto her potřebujeme vyšplhat na stromy, kde upevňujeme jednotlivé herní prvky a také jištění lanových dobrodruhů.

Svislá síť 10 m nad zemí, jak ji ale bezpečně napnout a vyvázat mezi stromy?

Jak ale na stromy vyšplhat? Nejčastěji stavíme lanové hry ve vysokém smrkovém lese. Rovné kmeny smrků poskytují mezi sebou dostatek prostoru pro vlastní hru, o to hůř se ale na ně šplhá. Pevné větve vhodné pro šplhání začínají až v několika metrech nad zemí, dole jsou kmeny buď úplně holé, nebo mají jen tenké suché větve.

I na takové stromy se dá šplhat, vyžaduje to však velkou sílu a zkušenost. Pro normální smrtelníky takové lezení příliš není.

Běžný způsob lezení na stromy
I na rovné smrky se suchými větvemi se dá šplhat, vyžaduje to ale velkou zručnost.

Abychom se vyhnuli složitému šplhání, vyrobili jsme na táboře  dlouhý žebřík ze starých tyčí na týpí a nařezaných prkýnek. Je dlouhý asi 10 m a pohodlně se s ním dostaneme buď do potřebné výšky, nebo alespoň do té části stromů, kde je již možné šplhat po větvích.

Výroba byla velmi jednoduchá a rychlá, stačilo nařezat prkýnka na potřebnou délku a přitlouct je na nosné tyče. Původně jsme tento žebřík vyrobili jen jako provizorní pomůcku pro stavbu jedné hry, ale slouží již několik let.

Jak je vidět na první pohled, žebřík není zvláště pevný, estetický, ani úplně bezpečný, ale svou funkci (tedy zjednodušit prvovýstup na nepřístupné stromy) plní.  Na svou délku je také relativně lehký a není velký problém s ním manipulovat (tj. přenášet k jednotlivým stromům).

Rozhodně ale není možné pustit na něj děti, ani s ním počítat pro každodenní činnost na táboře (třeba výstup na strážní věž), to by musel být mnohem robustnější. V rámci některých lanových her jsme sice tento žebřík použili i pro děti jako nástup na překážku, vždy na něj ale lezly jištěné a vratký žebřík tak vlastně sloužil již jako první překážka.

A pro jistotu znovu opakujeme. Bezpečnost je důležitá nejen při vlastní lanové hře, ale i při její přípravě. Raději vždy požádejte o pomoc někoho s dostatečnými zkušenostmi.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This