Video – výroba člunu z jednoho kusu dřeva

Dugout, nebo též monoxyl, je člun vydlabaný z jednoho velkého kmene. Podívejte se na dokumentární film o výrobě takového tradičního člunu s napařovaným a rozšířeným středem, který vznikl v Norsku.

Krásný dokumentární film o vzniku dřevěného člunu s rozšířeným středem. Výroba probíhá pouze za pomoci ručních nástrojů a tradičních technik. Člun je nejprve vydlabán do tenka a pak máčen a roztahován nad ohněm do požadovaného tvaru.  Technika výroby je náročná a bez potřebných znalostí a dobrých nástrojů sotva opakovatelná, ale určitě stojí za zhlédnutí. Video určitě potěší každého, kdo má rád práci se dřevem.

Kromě pestré škály nástrojů, které výrobce mistrně používá, mne zaujala technika hlídání šířky stěny člunu za pomoci dřevěných kolíčků.

Monoxyly byly používány již v pravěku a dodnes je vyrábějí domorodci v různých koutech světa. Víme, že monoxyly byly známy od mezolitu a nálezy těchto člunů jsou i na našem území. Třeba při povodních v roce 2002 byl nalezen monoxyl v řece Jizeře poblíž Skorkova. Svůj vlastní monoxyl zkoušel vyrobit i oddíl experimentální archeologie Mamuti. Jak dopadla jeho výroba vidíte na fotografii, o tom ale zase v jiném článku.

Pravěký monoxylon
Pravěký monoxyl Mamutů s vahadlem pro lepší udržení rovnováhy.

Velmi zajímavé experimenty s monoxylem podnikli v letech 1995 a 1998 královéhradečtí vysokoškoláci, kteří při dvou expedicích Monoxylon I. a Monoxylon II. pluli v Egejském a Středozemním moři na dlabaném člunu 300 km a podruhé dokonce přes 800 km pobřežními vodami od Sicílie až do Portugalska. Člun byl 9 m dlouhý a pojmul jedenáctičlennou posádku.

Monoxyl královéhradeckých vysokoškoláků ve Středozemním moři (repro z knihy R. Tichého Monoxylon II).
Monoxyl královéhradeckých vysokoškoláků ve Středozemním moři (repro z knihy R. Tichého Monoxylon II).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This