Splétání ozdobné šňůrky

Jednoduché splétání ozdobné šňůrky pomocí létajících špalíků probudí zájem dětí o vlastnoručně vyrobené textilní náramky a šňůrky z vlněné příze. Zkuste na táboře nebo i v klubovně tuto velmi jednoduchou textilní techniku.

Táborové parádnice mohou vyzkoušet vlastnoruční výrobu ozdobné šňůrky ze čtyř pramenů technikou, která pobaví a potěší svou jednoduchostí. A protože práce jde docela rychle od ruky, budou brzy všichni tuhle hříčku zvládat. Způsob prohazování špalíků se musí chviličku trénovat, ale pak už to jde automaticky.

Co je potřeba? Stačí vyrobit čtyři dřevěné špalíčky dostatečně hladké, aby se vlna nezatrhávala. Hmotnost špalíků určuje výsledný vzhled šňůrky, jsou-li příliš těžké, bude šňůrka řídká, jsou-li příliš lehké, bude šňůrka málo utažená. Ale mezi těmito extrémy je dostatečná vůle. A pak potřebujete už jen vlněnou přízi alespoň ve dvou k sobě ladících barvách (případně si ji na táboře můžete nabarvit z přírodních materiálů).

Nejsou potřeba dlouhé návody a učení se techniky prohazování, z krátkého videa je vše jasné na první pohled. Na čtyři špalíčky se namotá zásoba vlny nejlépe dvě a dvě stejné barvy v dobře ladící kombinaci. Délka namotané vlny musí stačit nejméně na celou plánovanou šňůrku, ale pro více dětí je lepší co nejdelší. Konce všech čtyř vláken se svážou a zavěsí do výšky nad hlavu dětí. A pak už stačí jen prohazovat létající špalíčky podle videa.

K upevnění nitě, aby se na špalíku nerozmotala, poslouží jednoduché podvlečení nitě do smyčky, v případě prokluzování je možné použít i lodní smyčku. K zakončení hotové šňůrky postačí uzlík na obou koncích, ale je samozřejmě možné náramek či šňůru zaplést nebo sešít, to už záleží na způsobu použití a na pečlivosti majitele.

Ozdobná šňůrka nebo také copánek se může použít jako náramek, jako provázek na upevnění oděvu či doplňků, jako čelenka i jako opasek. Sami jistě najdete mnoho dalších způsobů využití této jednoduché techniky.

 

 

 

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This