Ozdobná bronzová jehlice

Tepání napodobenin ozdobných jehlic je jednoduchá a zajímavá náplň pro letní tábory všeho druhu stejně vhodná pro menší děti i pro zkušené táborníky.

Přemýšlíte, čím vylepšit program letního tábora? Nabízíme jednoduchou ozdobnou jehlici do vlasů nebo na sepnutí šatů. Za jedno či dvě dopoledne dokáže vyrobit malou jehlici, prstýnek nebo závěs snad každý jen trochu zdatný táborník.

Postup tepání napodobenin pravěkých bronzových ozdob s využitím polotovaru měděného drátu jsme podrobně popsali v článku Tepání bronzových ozdob. Kladívko a kovadlina nemusí s pravěkými originály nijak souviset, je možné použít běžné nářadí.

Celý postup tepání vzdáleně připomíná práci kováře, protože měděný drát je při tepání potřeba nahřát v ohni a následně zchladit ve vodě. Měď je potom chvíli měkká a kujná, než pod údery kladívka na kovadlině zase ztuhne. Pak se postup opakuje. Příchuť kovářské práce nadchne snad každého kluka a elegance spony zase každé děvče.

Ozdobná spona na našem obrázku je jednou z mnoha možných variant. Je jistě možné vymyslet vlastní tvary, ale elegance a krásné tvary skutečných pravěkých spon nabízejí mnohem jednodušší postup při napodobení vyzkoušených vzorů.

Pro lepší efekt je dobré změnit původní kulatý průřez měděného drátu na čtvercový. Jednak spona vypadá mnohem lépe a jednak také u pravěkých originálů převládal čtvercový průřez. Pravěké tepání v programu tábora zaručuje úspěch pro zajímavý postup prací, pro poměrně rychlé dosažení výsledného výrobku a pro elegantní vzhled napodobenin pravěkých spon.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This