Spojování hlíny při tvorbě nádob

Chcete snížit nebezpečí, že se vaše keramika při výpalu rozpadne? Při vytváření věnujte pozornost spojování hlíny.

Keramika je oblíbená a vděčná náplň mnoha táborových programů. Kompletní postup výroby keramiky v přírodě najdete v článku Pravěká a přírodní keramika . My se tentokrát zaměříme na nejčastější chybu při vytváření keramiky. Tou je špatné napojování jednotlivých částí plastiky nebo nádoby a pramení z nedostatečné zkušenosti s přírodní keramikou.

Spojit dobře dva kusy keramické hlíny vyžaduje pečlivost, kterou mnozí podceňují. Máme na mysli například ruce a nohy keramické plastiky lidské nebo zvířecí postavy, hlavu sněhuláka či ucho pokličky. Nejvíce problémů dělá napojování při vytváření nádoby technikou spojování pásků hlíny.

Ptáte se, proč tolik řečí s napojením dvou kousků hlíny? Je to proto, že špatně propojená hlína při výpalu ráda odpadne. Figurce upadne ručička, nádobka se roztrhne na několik kulatých mezikruží a ze sněhuláka jsou tři kuličky. Jak správný spoj vypadá? Z fotografií je to dost jasné, ale pro jistotu připojujeme ještě popis. Jako příklad jsme zvolili napojení pásku při vytváření nádoby.

Při napojení pásku na již hotovou část nádoby je třeba nanést na spojované plochy řídkou kašičku z hlíny. Na snímku vidíte přípravu takové kašičky naškrábáním připojované plošky klacíkem namočeným ve vodě. Klacík je také možné klacík namočit v hlíně rozmíchané na řídkou kaši (keramici ji nazývají šligr). Podobně naškrábeme i okraj již hotové části nádoby. Obě naškrábané plochy spojíme přitlačením.

Pokračujeme dál a natřeme kašičkou nebo naškrábeme další část spojované plochy a přitlačíme, aby se zvlhčené a naškrábané plochy spojily.

Stejným způsobem dokončíme spojení poslední části přidávaného pásku. Konec pásku zkrátíme a spojíme se začátkem (pokud pásek přidáváme po spirále, není potřeba propojovat konec se začátkem).

Když je pásek spojený, musíme tlakem prstů na obě strany pásku uhladit propojení, aby zmizela linka napojení nového pásku. Začít můžeme například uvnitř nádoby. Pohybem prstu nahoru a dolu spoj musí zcela zmizet. Všimněte si, že z druhé strany je proti tlaku prstu, který zahlazuje spoj, podložen prst druhé ruky. Tento prst (prsty) vytváří protitlak a zabraňuje tomu, aby se při zahlazování neponičil tvar nádoby.

Když je vnitřní strana vyhlazená, podobný postup opakujeme zvenčí nádobky a opět nezapomeneme na protitlak..

Je jedno, jestli napojujeme pásek na vznikající nádobce, nebo jestli přiděláváme hlavu, ruku či nohu k figurce. Vždy je potřeba navlhčit (a lehce naškrábat) celou plochu zamýšleného spoje, pevně přitisknout a uhladit obvod spoje. Takto propojená nádoba nebo plastika už by neměla dělat problémy a váš výrobek při správném výpalu zůstane vcelku.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This