Štěrchátko

Vyrobte si štěrchátko, jednoduchý pravěký rytmický hudební nástroj. Výroba je jednoduchá a zvládnou ji bez problému i děti bez větších zkušeností s keramikou. 

Štěrchátko patří k nejjednodušším rytmickým hudebním nástrojům. Je vyrobené z keramické hlíny. Uvnitř je duté a v této dutině jsou malé kamínky či hliněné kuličky, které při třesení vydávají chrastivý zvuk. Hodí se nejen do pravěké kapely, ale je to i pěkný doprovod třeba ke kytaře.

Při výrobě a zdobení našeho štěrchátka jsme se inspirovali skutečnými nálezy z doby bronzové. Nic vám ale nebrání si na stejném principu navrhnout tvary vlastní.

Archeologický nález štěrchátka z doby bronzové.
Archeologický nález štěrchátka z doby bronzové.

Z keramické hlíny (přírodní nebo kupované) nejprve vymačkáme dvě stejně velké mističky, v průměru cca 7 cm. Dbáme na to, aby šířka stěny mističky byla rovnoměrná.

Připravíme si dvě stejné mističky a držátko.
Připravíme si dvě stejné mističky a držátko.

K horní mističce přilepíme držátko, vyrobené z malého válečku. Spoj musí opravdu pevně držet, aby vám při chřestění držátko neupadlo. Hlínu na obou stranách spoje navlhčete a naškrábejte klacíkem, až vznikne řídká kašička. Pak přitiskněte k sobě a vše velmi dobře propojte a zahlaďte. Více se dozvíte v článku Spojování hlíny při tvorbě nádob.

Dovnitř vložíme kamínky zabalené v listu.
Dovnitř vložíme kamínky zabalené v listu.

Před tím, než spojíme obě mističky dohromady, musíme dovnitř vložit kamínky nebo hliněné kuličky (alespoň 10 ks). Aby se tyto nepřilepily zevnitř k ještě měkké hlíně mističek, zabalíme je do papíru nebo do listu. Obal při výpalu shoří a kamínky budou volně chrastit. Kamínky můžeme zabalit dohromady, hliněné kuličky každou zvlášť.

Obě poloviny pečlivě spojíme k sobě.
Obě poloviny pečlivě spojíme k sobě.

Poté již můžeme mističky spojit, opět velmi pečlivě, stejným způsobem jako když jsme lepili držátko.

Pak co nejlépe uhladíme povrch štěrchátka. Ten potom můžeme ozdobit různými vzory, rytím nebo obtiskováním pomocí dřevěných zdobítek připravených a vyřezaných z klacíků.

A důležitá věc, do spodní mističky je nutné propíchnout uprostřed malou díru. Když na ni zapomeneme, štěrchátko při výpalu praskne. Vzduch v dutině se totiž teplem rozepne a pokud by nemohl dírkou uniknout, štěrchátko roztrhne.

Štěrchátko, stejně jako jiné keramické výrobky, musíme nechat důkladně vyschnout a poté vypálit. Více o sušení a výpalu se dočtete v článku Výpal keramiky v přírodě.

Hotové vypálené štěrchátko
Hotové, ozdobené a vypálené štěrchátko.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This