Síla páky podle Pavla Pavla

 

Potřebujete pohnout na tábořišti něčím opravdu těžkým? Inspirujte se u experimentálního archeologa Ing. Pavla Pavla.

V září 2023 proběhla tiskem zpráva o znovuusazení známého Kadovského viklanu. Již poněkolikáté se strakonický experimentátor Ing. Pavel Pavel vrátil k třicetitunovému kameni, aby ho vyzdvihl tam, odkud ho zpovykaní hlupáci shodili.

Zkušenost se zdviháním takové těžko představitelné hmotnosti se v menším meřítku může hodit kdekoliv, kde je potřeba něco těžšího zdvihnout nebo přemístit. Pavel Pavel dokázal třicetitunovým obrem pohnout pomocí pouhých čtyř pák a necelých třiceti pomocníků. Na každého tak připadlo zdvihnout zhruba tunu, což je docela úctyhodný výkon.

Příprava – podkladové hranoly, páky a bezpečnostní popruhy.

Zdvihání je poměrně zdlouhavé. Probíhá tak, že se vždy usadí páky, břemeno se o kousek zdvihne a podloží klíny. Páky je třeba znovu usadit a postup se opakuje, dokud není břemeno v potřebné poloze. Pokud přestane být podklad stabilní, je třeba větší přeskládání, aby nebyla ohrožena bezpečnost. Princip páky je možné využít téměř kdekoliv za dodržení určitých podmínek, které jsme se pro potřeby táborových experimentů pokusili sestavit do přehledné podoby.

Kroky ke zdvihání břemene pomocí páky

Ke zdvihání těžšího břemene pomocí páky jsou potřeba kvalitní dřevěné trámky. V našem případě to byly asi 6 – m dlouhé trámy asi 20 x 20 cm, na konci seříznuté pro zastrčení pod břemeno. Na táboře pro menší břemena bohatě postačí soušky, které ovšem nesmí být napadeny hnilobou.

Usazení dřevěných trámků pro zdvihání viklanu.

Dále jsou ve větším potřeba stabilní podkladové hranoly nejlépe z tvrdého dřeva, které je nutné velmi pečlivě poskládat tak, aby bylo možné o ně páku opřít a zastrčit pod břemeno v úhlu dostatečném na zdvižení. Na táboře bývají hranoly vzácností, je možné je nahradit kvalitnějšími krajinkami, které musí mít dostatečně rovné plochy z obou stran, aby byly stabilní.

Páky jsou usazeny, je čas na pauzičku.

Každé zdvihnutí se fixuje podložením břemene klíny v dostatečném počtu, aby se břemeno nemohlo sesunout zpět. U každé páky tak musí být jeden až dva jisticí klíny opět podložené stabilní rovnou konstrukcí. Popruhy kolem viklanu sloužily k pootáčení a k jištění viklanu proti nekontrolovanému pohybu.

Princip páky je použitelný univerzálně.

Při stavbě podkladové konstrukce pod zdvihací páky i pod jisticí klíny je extrémně důležité, aby konstrukce byla pevná ve směru tlaku břemene, případně ve směru zdvihání. To nemusí být vždy svislý směr. Při nesprávně zvoleném úhlu hrozí zřícení konstrukce.

Kousek po kousku se viklan zdvihá, stále je třeba vše kontrolovat.

Nejdůležitější je bezpečnost

Bezpečnost všech zúčastněných vyžaduje, aby práce řídil jeden člověk. Musí předem všechny upozornit na každý další krok, musí hlídat pohyby břemene a při sebemenším problému práce okamžitě zastaví. U Kadovského viklanu byla podkladová konstrukce v průběhu zdvihání viklanu několikrát přestavěna, když se vedoucímu experimentu nezdála bezpečná.

Důraz na bezpečnost se prolíná každým postupným krokem a je třeba ji mít neustále na zřeteli. Byli jsme například svědky nečekaného přístupu Pavla Pavla, když zjistil, že účastníci experimentu jsou unaveni. Rázně prohlásil, že vzhledem k únavě a s ohledem na bezpečnost je nutné práce zastavit, protože chybě stačí nepatrná nepozornost. A skutečně další postup odložil na jiný den.

Pro experimenty s těžšími břemeny platí pravidlo nikdy nespěchat, přemýšlet a raději dvakrát vše prohlédnout před tím, než se udělá další krok. Není rozhodující, jestli se břemeno pomocí pák zdvihá do výšky, posunuje vodorovným směrem, nebo vztyčuje jako menhir. Uvedená pravidla platí univerzálně.

Viklan je blízko původní polohy. Práce se přerušily s ohledem na bezpečnost kvůli únavě zúčastněných. Pavel Pavel může být spokojen.

Experimenty s břemenem

Při experimentu je třeba vždy zvolit břemeno přiměřené věku a počtu pomocníků, kteří musí přesně vědět, jak mají postupovat. S dětmi například na táboře budeme vždy zdvihat pouze menší břemeno, které nemůže způsobit zranění, ani pokud se něco nepodaří či pokazí.

K větším břemenům můžeme požádat o pomoc dostatečný počet dospělých a všechny seznámit se zásadami bezpečnosti. U Kadovského viklanu pomáhalo v září 2023 Pavlovi Pavlovi asi třicet dospělých. Jen menšina byli spolupracovníci, ostatní se přihlásili na místě z příchozích. Přesto práce probíhaly bezpečně a bez sebemenšího úrazu.

Jako experiment je použití jednoduché páky velmi poučné a pocit společného zvládnutí břemene je nejlepším učebním prvkem obyčejné fyziky.

Články na Ostrově nápadů průběžně aktualizujeme. Podle připomínky Ing. Pavla Pavla jsme v 10/23 doplnili obrázek pro lepší vysvětlení principu páky.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This