Víkend Ostrova nápadů

Pro čtenáře Ostrova nápadů připravujeme víkend s ukázkami a s praktickým vyzkoušením činností pod vedením zkušených zálesáků.

Přijeď na jarní víkend do malého srubu bez elektřiny, zato s minikrbem a s tvořivou atmosférou. Myšlenka uspořádat víkend Ostrova nápadů vznikla jako podpora rukodělných tábornických činností a zajímavých námětů. O své zkušenostmi se rozdělí na slovo vzatý praktik, woodcrafter a bushcrafter Petr Vilhelm Willy a jeden z autorů Ostrova nápadů Jiří Červinka Brko. Stačí, když se přihlásíš.

Termín: 7. – 8. 4. 2018
Místo konání: srub Ostupánek (poblíž Senohrab)
Počet účastníků: 10

Víkend je určen všem zájemcům ve věku nad 15 let, zástupci oddílů mají podle možnosti přednost. Kromě uvedeného programu jsou vítány i ukázky vlastních výrobků.

Jak se přihlásit?

Jednoduše, stačí kliknout na zelené tlačítko a vyplnit přihlášku.

Program

  • Výroba krabičky z březové kůry.
  • Ukázky a vyzkoušení roznícení ohně třením dřev a křesáním.
  • Přírodní provázek – výroba z lýka a z trávy, vyzkoušení nosnosti provázku.
  • Hod šípem s pomocí atlatlu – každý si bude moci hodit touto pradávnou loveckou zbraní.
  • Tepání bronzové ozdoby – výroba napodobeniny bronzové ozdoby.
  • Přírodní lampička – zapálíme lampičku, ve které bude hořet vlastnoručně vyrobený přírodní knot.
  • Pravěký únětický koflík, ukázka výroby (ukázka výroby keramického koflíku, základy a krátké vyzkoušení).
  • Proč se s oddílem pouštět do rukodělného vyrábění (výměna zkušeností a ukázky woodcrafterských, zálesáckých a bushcrafterských výrobků).

Podrobnosti

Ostrovní víkend je zdarma, nejde o komerční akci. Podporovat tábornické činnosti a znalosti chceme nejen prostřednictvím článků na Ostrově nápadů, ale i v praxi. Například na CVVZ 2017 v Šumperku (Celostátní vzájemná výměna zkušeností pro vedoucí oddílů) byl Ostrov nápadů jeden z mála, kdo přišel s konkrétními nápady a náměty z tábornické praxe. Také připravovaný Víkend Ostrova nápadů je jedním z výstupů této naší snahy.

Celý víkend věnujeme praktickému zkoušení činností uvedených v programu. Pro účastníky připravujeme malou tištěnou tábornickou inspiraci námětů a nápadů, kam může přispět také každý z účastníků a poslat svůj námět. Po obdržení vyplněné přihlášky se ozveme mailem a domluvíme podrobnosti. A je možné, že z některého zaslaného námětu vznikne i samostatný článek na Ostrově nápadů.

 

Ostupánek z venku
Ostupánek zvenku, v těsné blízkosti srubu je malý potůček.

Sejdeme se v malém srubu bez elektřiny, kde se stravuje každý sám. K dispozici bude plynový dvouvařič a oheň v krbu. Spaní bude ve vlastním spacáku, místa ke spaní jsou čtyři na pryčně v podkroví s molitanovou podložkou a šest na zemi na vlastní karimatce.

Ostupánek uvnitř
Ostupánek uvnitř.

Volné místo budeme každému zájemci rezervovat podle pořadí přihlášek. Příspěvek do společné tábornické inspirace není podmínkou účasti, bude k tomu ale přihlíženo v případě, že zájem bude větší než kapacita setkání. V případě naplnění kapacity se můžeš zařadit mezi náhradníky.

Pár fotek z toho, co nás čeká:

Březová krabička na zápalky
Březová krabička na zápalky.
Rozdělávání ohně třením
Rozdělávání ohně třením dřev.
Provázek z přírodního materiálu
Vyzkoušíme i provázek z přírodního materiálu.
Atlatl
Atlatl je dávná lovecká zbraň.
Tepaná spona
Tepaná spona, trochu jednodušší si budeš moci sám vyrobit.
Přírodní lampička
Přírodní lampička bude ukázkově hořet při večerním posezení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This