Nápady pro Skautskou praxi

Přinášíme tábornické nápady z letošních letních táborů a akcí. Nechte se inspirovat náměty ze soutěže podle nové Skautské praxe 2.0. Ze soutěžních fotografií jsme pro čtenáře Ostrova nápadů vybrali zajímavé drobnosti i větší stavby.  

Do prázdninové soutěže přišlo několik desítek fotografií s výrobky a nápady podle příručky Skautská praxe 2.0. Soutěž připravily weby krizovatka.skaut.cz a junshop.cz. Některé příspěvky byly inspirované novou příručkou, jiné vznikly na základě tábornické tradice jednotlivých oddílů. Není od věci si prohlédnout praktické soutěžní nápady a náměty.

Vázaná táborová věž (Martin Holub).
Vázaná táborová věž (Martin Holub).

Ze zaslaných příspěvků jsme proto vybrali fotografie, podle kterých se mohou inspirovat i další táborníci. Najdete je v tomto článku i s naším krátkým komentářem. Upozorňujeme, že nejde o výsledky a vyhlášení soutěže (výsledky samotné soutěže najdete v článku Junshop vyhlašuje…), ale o nápady, které se nám mezi zaslanými fotografiemi zalíbily. Přejeme inspirativní čtení.

Vázaná táborová brána (Šimon Koukal).
Vázaná táborová brána (Šimon Koukal).

Na začátek jsme zařadili dvě vázané stavby, táborovou věž a bránu, která využívá princip trojnožky. Je jasné, že velké vázané stavby vyžadují už určitou zkušenost. Pokud ale začnete od malých výrobků spojených vazbou, brzy pokročíte k ladným a pohledným vázaným stavbám.

Přístřešek z plachty, lodí a pádel pro 10 osob (Renata Zollerová).
Přístřeší pro 10 osob z plachty, lodí a pádel (Renata Zollerová).

U staveb ještě chvíli zůstaneme. Přístřešek je vzorovým příkladem krátkodobé stavby, která musí vydržet vítr a noční déšť, a přitom poskytnout pohodlný nocleh pro co největší počet lidí. Na fotografii je jednoduchý přístřešku, který nabízí nocleh hned pro deset vodáků.

Vodácké prkénko na krájení (Renata Zollerová).
Vodácké prkénko na krájení (Renata Zollerová).

Ještě chvíli zůstaneme u vodáků. Pádlo jako prkénko na krájení je příkladem, že dobrý táborník si poradí v každé situaci. Není třeba zdůrazňovat, že pádlo je jistě dobře omyté, a že by stálo za to podložit ho utěrkou na nádobí ve funkci separačního prvku oddělujícího písek a jídlo.

Multiopékač topinek (Renata Zollerová).
Multiopékač topinek (Renata Zollerová).

Přecházíme pomalu k vaření. Zalíbil se nám multiopékač topinek, o které bývá při táboření vždy velký zájem (jako ostatně o každé jídlo). To nám jistě potvrdí každý, kdo ochutnal topinku pečenou na tálech táborových kamen nebo nad žhnoucími uhlíky.

Estetické vydávání stravy ze společného kotlíku (Renata Zollerová).
Vydávání stravy ze společného kotlíku (Renata Zollerová).

Je uvařeno, i na vodáckém puťáku je možné servírovat pohledně a lahodnou krmi doplnit i o estetickou stránku. Nepochybujeme, že těmhle vodákům chutnalo.

Je libo upéct buchty (odesilatel neuveden)?
Právě se pečou buchty (odesilatel neuveden).

I  další snímek je z vodáckého prostředí. Stačí málo a i na vodě můžete péct buchty, koláče a jiné dobroty.

 

 
Pekáč plný dobrot upečených v popelnici (Lukáš Kadlec).
Pekáč plný dobrot upečených v popelnici (Lukáš Kadlec).

Péct dobroty se dá v lecčem. Na tomto táboře k pečení využili starou plechovou popelnici. Je pravda, že jsme viděli na táborech péct v nejrůznějších pecích a troubách, ale v popelnici, to jsme ještě neviděli.

Všimněte si umně sestaveného závětří (Martin Kopf).
Všimněte si umně sestaveného závětří (Martin Kopf).

Z pohledu tábornické praxe můžeme mít jen radost, že i ti nejmenší táborníci či tábornice mají jasno o nezbytnosti dobrého závětří při vaření v přírodě. Příklad závětří z kamenů nalezených na místě je dostatečně názorný, ale pro případ nedostatku kamení je dobré pojistit se vlastním skládacím závětřím.

Výroba táborového mýdla do vánočních formiček (Tereza Kůželová).
Výroba táborového mýdla do vánočních formiček (Tereza Kůželová).

Vánoční formičky dokáží ozvláštnit vlastní výrobu mýdla na táboře. Kromě seznámení se s postupem přípravy mýdla navíc každý táborník svoje mýdlo pozná na dálku a ještě bude mít radost z ladných vánočních tvarů.

Než se oči zvednou k obloze (Ludmila Tůmová).
Než se oči zvednou k obloze (Ludmila Tůmová).

Na závěr jsme si nechali hezký nápad, jak využít malé svíčky k večernímu povídání o hvězdách a o souhvězdích. Nejen, že se vytvoří příhodná nálada, ale po seznámení se s tvarem se pak takové souhvězdí lépe na obloze hledá.

Pokud vás napadlo, jak ozvláštnit tábornickou praxi na vašem vlastním táboře, tak nejlepší odměnou bude napsat nám o tom mejlík a případně poslat i vlastní fotografii. Budeme moci napsat další inspirační článek, další táborníci pošlou vlastní fotografii a tak pořád dál…

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This