Přijď na výstavu a začni psát vandrovní knížku

Jak a k čemu slouží vandrovní knížka? Malý sešit či knížečka s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a záznamy výprav s oddílem. Každá taková výprava zůstane už natrvalo uchovaná a můžeš si ji kdykoliv připomenout.

Máme vyzkoušeno, že vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.

Razítka, poznámky a fotky, to je vandrovní knížka.

Vzpomínkou na cesty jistě ale nepohrdnou ani dospělí, pokud mají jen trochu toulavého ducha a rádi na své cesty vzpomínají. Po letech si člověk těžko vzpomene, kde všude a s kým se toulal, putoval a cestoval. Vandrovní knížka ráda připomene pěkné zážitky a vzpomínky.

Název Wanderbuch je podle pracovní knížky dávných vandrovních tovaryšů (zdroj Wikimedia Commons).

Výstava Fenomén Vandrovní knížky se konala od 10.září 2020 do 7. ledna 2021 ve Vodárenské věži Letná. Výstava bohužel byla pronásledována neustálým uzavíráním z důvodu koronaviru – informace o průběhu výstavy najdete zde.  

Skautské a turistické oddíly a kroužky si mohly objednat termín na komentovanou prohlídku s možností vyhrát vandrovní knížku a se slevou na vstupném.

Tak propaguje vandrovní knížky Miloš Zapletal v knize Výpravy za dobrodružstvím.

Jestliže mluvíme o vlastnoručně psané malé knížečce s čistými stránkami pro razítka, fotky a další vzpomínky, pak jsme se rozhodli psát velké písmeno V jako Vandrovní knížka. Tvoje vlastní Vandrovní knížka. Tak je to i v názvu výstavy.

Vandrovní knížka může mít mnoho podob a forem.

Můžeš ji začít psát ihned stejně jako tisíce lidí na celém světě. Nevěříš? Zkus zadat do vyhledávače heslo travel journals a uvidíš, kolik nápadů a ukázek objevíš od podobně laděných lidí celého světa.

Cestovní deník francouzského malíře Eugene Delacroix.

Je samozřejmě možné zvolit elektronickou podobu formou blogu, sociálních sítí, elektronického fotoalba a mnoho dalších možností. Výhodou elektronického záznamu je snadné sdílení, doplňování poznámek i fotek a téměř neomezená kapacita.

Dobrodružné je získávat razítka v zahraničí.

Pro papírovou formu zase mluví přitažlivá možnost poznámek, vlastních kreseb, plánků, náčrtků a autentických záznamů kamarádů přímo na cestách.

Podobně jako vandrovní knížka fungují i další projekty. Je možné zapisovat cesty pomocí Turistického deníku a samolepicích Turistických vizitek, které je možné koupit téměř u každé památky, hezkou vzpomínkou jsou dřevěné turistické známky. Existují také regionální vandrovní knížky, do kterých se sbírají razítka na vybraných památkách, tyto knížky propaguje a soustřeďuje Pohádkové království.

Turistický deník a samolepicí turistické vizitky.

Výstava ve Vodárenské věži Letná také připomněla velkou propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla v roce 2020 uvedena do Síně slávy pražské turistiky KČT. Expozici doplnily informace z historie i současnosti vandrovních knížek a ukázky dobového vybavení.

Výstava bude v září a v říjnu ve Vodárenské věži v Praze na Letné.

Za zmínku stojí i návštěva nejvyššího patra nově zrekonstruované věže, která je dominantou Letné již od roku 1888. Když jí bylo právě 90 let, začala sloužit dětským oddílům Domu dětí a mládeže Praha 7, kterým od té doby patří. Sídlí zde také oddíl Mamuti, který právě v době trvání výstavy slavil 40. výročí svého založení.

Výstava bude nabízet i vlastní turistickou vizitku a razítko.

Oblíbené jsou skautské cestovní a táborové deníky. Na výstavě najdeš ukázky ze skautských deníků A. B. Svojsíka, J. Foglara, J. Wolkera či M. Vosátky. Na výstavě budeš moci porovnat i moderní pojetí cestovních deníků výtvarníka Michala Cihláře.

Ukázka z táborového deníku Jaroslava Foglara.

 

Vydáváš se s oddílem pravidelně na výpravy, výlety, puťáky či expedice? Zvaž, jestli nezačneš své zážitky zapisovat do vlastní Vandrovní knížky s velkým V a projdi si článek s téměř virtuální prohlídkou panelů výstavy Fenomén Vandrovní knížky.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 3/2021.


Počet komentářů: 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This