Tea bag folding

Pod názvem Tea bag folding se skrývají inspirativní skládanky pro ozdobu vánočních dárků a originálních přání všeho druhu. Je právě čas se naučit se tuhle jednoduchou skládací fintu z čajových sáčků a vlastně z jakýchkoliv stejných pestrobarevných papírů.

Ideální náplň na předvánoční schůzku družiny. Ačkoliv skládání čajových sáčků vypadá docela složitě, nejde o nic těžkého. Stačí poskládat svoji první hvězdu a už ti další půjdou mnohem snadněji.   Na internetu potom najdeš kopu nápadů, jak udělat další tvary, všechny mají stejný základ . Jde o moderní variantu tradičního origami, nápad pochází prý z Nizozemí.

Skládání čajových sáčku vytváří zajímavé barevné a tvarové efekty.
Skládání čajových sáčku vytváří zajímavé barevné a tvarové efekty.

Potřebuješ osm stejných barevných papírových obalů na čajové sáčky (ale bohatě stačí i osm stejných pestrobarevných letáků), nůžky a lepidlo, to je vše. Ohledně čajových obalů je důležité, aby byly opravdu z papíru (jak je vidět z obrázků, nejde o vlastní sáčky, ale o jejich obaly), obaly z plastu nejsou použitelné. U letáků je nejlepší síla papíru asi jako je obyčejný papír do tiskárny (80 g/m²).

Nezáleží příliš, co na papíru je, vyber si spíš obrázek s ostřejší kombinací barev. Ale Stejně efektní a dokonce i elegantnější je jednobarevný nebo i bílý papír, kde vyniknou tvary a struktura skládanky. Uvidíš, že vzhled skládanky tě příjemně překvapí.

Obaly čajových sáčků musí být papírové, nikoli z plastu.
Obaly čajových sáčků musí být papírové, nikoli z plastu.

Nejprve musíš získat osm zcela stejných čtverců jak tvarem, tak i barevným motivem. Proto potřebuješ osm stejných sáčků nebo letáků. Obaly na čajový sáček jsou ideální, ale jak už bylo řečeno, stačí i reklamní letáky nebo zbylý vánoční balicí papír. Rozměr je čtvercový, nejlépe 4×4 cm až 6×6 cm (pro začátek spíš ten větší). Vystřihni přesné a barevně stejné čtverce, na přesnosti záleží, jinak se skládanka tak nepovede.

Sáček ostřihni.
Sáček ostřihni.
Vyměř a vystřihni přesný čtverec.
Vyměř a vystřihni přesný čtverec.

Poté poskládej z osm stejných obrazců podle obrázku. Postup si vyzkoušej na jiném papíru, abys šetřil osm stejně barevných čtverců. Opět skládej co nejpřesněji a dbej, abys měl sklad přesně na správné hraně. Čím přesnější budeš, tím pěknější bude celá skládanka.

 

Takto slož všech osm dílů skládanky.
Takto slož všech osm dílů skládanky.

Jednotlivé díly poté sestav podle obrázku vkládáním do sebe. Jednu z vkládaných ploch namázni trochu lepidlem, nemusí ho být moc.

První čtyři díly jsou slepené.
První čtyři díly jsou slepené.

Postupně vlož a slep všech osm dílků. Je hotovo! Podívej se na druhou stranu skládanky, najdeš tam úplně jiný barevný motiv.

Jak už bylo řečeno, na internetu najdeš pod názvem Tea bag folding mnoho nejrůznějších variant a nápadů na nové a nové tvary. Určitě tě napadnou i vlastní tvary, jediným omezením je trpělivost a přesné skládání. Když nemáš dost stejných papírů, můžeš vyzkoušet také 4 a 4 barevně odlišné motivy.

Celou skládanku můžeš nalepit na narozeninové přání, na vánoční dárek, nebo kamkoliv, kde ti bude zlepšovat náladu. Na následujících příkladech je několik odlišných způsobů skládání základních prvků (návody jsou na internetu).

Pro vyzkoušení můžeš udělat společnou družinovou ozdobu, když každý složí vlastní díl a společně slepíte jednu hvězdici. Když je známý princip, může si každý pak doma složit své vlastní výrobky. Přejeme příjemnou a pro ty odvážnější, kteří se pustí do vlastních vzorů, opravdu kreativní zábavu.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This