Noční motýli
|Noční život v přírodě ozvláštňují noční motýli, mezi nimiž je populární vynikající letec lišaj smrtihlav. U nás ho můžeme zahlédnout v květnu a červnu.
Tmou létá překvapivě mnoho zástupců hmyzí říše. Mezi nejzajímavější patří noční motýli, kteří jsou vybaveni pro bezhlučný let. Za tmy je můžeme vidět, jak je láká světlo žárovky nebo svíčky. Pokud je nezachráníme, mohou při dotyku s horkou žárovou či plamenem i zahynout. Lidově jim říkáme můry, ale správně jsou můry jen jedna z čeledí motýlů.
V atlasu motýlů uvidíme podivuhodné tvary a maskování nočních motýlů. Jeden z nejznámějších je lišaj smrtihlav, který dokáže uletět obrovské vzdálenosti. Lišajové trvale žijí v Africe a ve Středozemí, ale každoročně v květnu či červnu určitý počet motýlů přelétá do střední a někdy i severní Evropy. Lišaj smrtihlav se proslavil kresbou na hrudi, která připomíná lebku a lidé se obávali, že přináší smrt. To je samozřejmě nesmysl, ale jednu velmi neobvyklou vlastnost lišaj přece jen má. Vydává zvuky! Žádný jiný motýl neumí vydávat zvuk, ale lišaj ano. Jedna z teorií předpokládá, že by mohlo jít o oklamání včel. Lišaj rád chodí na med do včelího úlu a vědci soudí, že zvuky napodobují královnu, když klade vajíčka. To prý má lišaje ochránit před útokem včel, když si pochutnává na medu.
Lišaj smrtihlav má rozpětí křídel až 12 cm. Po příletu do našich končin před začátkem léta naklade vajíčka, ze kterých se líhnou housenky. Ty dorůstají do velikosti 10 i 15 cm a zhruba v září zalézají do země, kde se zakuklí. Motýl se líhne ještě před zimou a odlétá zase na jih. Že je to opravdu vynikající letec, to dokládá i rychlost jeho letu, dokáže létat rychlostí kolem 40 km/h.