Rok v přírodě

Na začátek kalendářního tábornického roku se chceme zamyslet nad otázkou, proč by táborník měl znát a vědět co nejvíce o přírodě. Než si na ni sám odpovíš, máme pro tebe několik nápadů, které můžeš vyzkoušet.

Nejprve pochybnosti. Není dnes už zbytečné učit se poznávat přírodu kolem sebe? Není snad vše potřebné snadno k nalezení na internetu? Proč se učit rozeznávat stopy ve sněhu, poznávat hlasy ptáků nebo rozlišovat listy stromů, když stačí párkrát ťuknout na displej a mám správnou odpověď?

A co mi vlastně přinese poznávání květin, pobytových stop či cirkumpolárních souhvězdí? Vždyť bez těchto často docela složitě získávaných znalostí bez problému v přírodě přežiju a najím se stejně dobře z přinesených zásob.

Po pravdě je třeba říci, že bez znalosti rostlin, zvířat i hvězd se opravdu docela dobře obejdeš. Při nákupu v supermarketu ti vědomosti nijak nepomůžou a v případě potřeby téměř vše najdeš ve svém mobilu. Znalce přírody zdánlivě žádná úžasná odměna nečeká. Přesto si dovolíme tvrdit, že každý krůček k poznání přírody činí život výrazně bohatším.

Čti dál a zkus přemýšlet. Následující řádky nabízejí dobrodružství a zážitky při poznávání přírody. Není třeba ihned plnit vše, co nabízíme. Stačí si zpočátku vybrat jeden krok, který ti připadá nejvíce blízký.

 

Nespěchej a na chvíli se zastav

Ať už putuješ přírodou s kýmkoliv, udělej si chvilku pro sebe. Nespěchej a prohlédni si tvar listů, kůru stromu, barvy uvnitř květu, přibliž se až těsně k bochánku mechu.

 

Pozdrav a popovídej si

Ať už poznáš rostlinu, živočicha či součást neživé přírody podle čehokoliv, v duchu ho oslov jeho jménem. A u dalšího to udělej znovu. Nejen, že si lépe zapamatuješ strom či květinu. Ale jakoby tě potkal dobrý kamarád a ty jsi z toho měl radost. Sdílená radost je dvojnásobnou radostí a sdílená starost je poloviční starostí. Uvidíš, jak takové setkání může potěšit.

 

Vnímej, dotýkej se, očichávej a ochutnávej

Všichni jsme neustále obklopeni civilizací. V přírodě máš jedinečnou šanci aspoň trochu vyrovnat nepoměr času stráveného mezi čtyřmi stěnami. Je pravda, že můžeš vše potřebné najít na mobilu, ale promarníš vzácný čas k zapojení smyslů, kterým mobil, počítač ani televize nic nenabídnou. Dotýkej se, očichávej a pokud máš jistotu, koho jsi potkal, tak i ochutnávej.

Připrav čaj, salát či polévku z přírody

Nauč se bezpečně poznat rostliny, které můžeš využít k přípravě čaje, jarního salátu či polévky. Začni s málem a postupně přidávej rostliny do svého jídelníčku. Vždy zkoušej jen ty, které bezpečně poznáš. Uvidíš, o kolik jsi přišel, když jsi nevěděl, co všechno můžeš ochutnat.

 

 

Nauč se být součástí noční přírody

V noci je vše mnohem vše jednodušší, když se staneš součástí přírody. Zkus na chvíli zhasnout čelovku, a až si oči přivyknou tmě, udělej pár kroků mimo cestu. Chvíli nepohnutě pozoruj vše kolem. Stačí minutka či dvě a budeš naprosto v bezpečí. Ještě před chvílí jsi byl cizincem v neznámu, nyní jsi součástí lesa či křovin.

 

Najdi si svoji hvězdu

Máš svoji oblíbenou hvězdu? Pokud ne, tak si jednu vyber. Zjisti o ní, jak se jmenuje, do jakého souhvězdí patří a kdy je viditelná na obloze. Postupně přidávej širší okolí a čím dál větší část oblohy se ti stane průvodcem. Stačí v noci pozdvihnout oči nahoru a můžeš se potěšit známými souhvězdími. A zanedlouho ti hvězdy poradí, kde je sever, a jaký je správný směr tvé cesty.

 

Zapomeň na boj s přírodou

Některé méně dobré outdoorové příručky radí, jak bojovat s přírodou a vítězit nad rozmary počasí, terénu i živé přírody. Čím více budeš o přírodě vědět, tím méně budeš potřebovat vítězit. Naučíš se mnohem více využívat ve svůj prospěch téměř vše, co dříve bylo tvým protivníkem.

 

Kochání je radostí

Rozšiř první nabídku o nespěchání. Nehledě na znalosti, najdi si chvíli, zastav se a pokochej se barevnou paletou květů, příjemným rozhledem či důstojným letem káněte. Čímkoli, co tě zaujme. V přírodě je tolik ladnosti a krásy, že stačí jen několik vteřin a tvoje mysl se osvěží a potěší na mnohonásobně delší dobu.

Uvedené krůčky nepostihují zdaleka vše, co příroda nabízí. Jistě najdeš i své vlastní stezky přírodou. Ale co je podstatné a důležité, záhy uvidíš, jestli tebou zvolený krok přinese lepší prožitky, než poskytují aplikace či programy.

Budeme rádi, jestli se nad tímto článkem chvíli zamyslíš a vyzkoušíš letos alespoň jeden z navrhovaných krůčků. Pak si nejspíš budeš moci sám odpovědět na otázku položenou v úvodu. Přejeme dobrý vítr na cestě a modrou oblohu nad hlavou.

 


Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This