Sedmikráska

Sedmikráska patří ke květinám, jejichž květy můžeme zahlédnout téměř po celý rok. Má několik podivuhodných vlastností, které stojí za povšimnutí.

Sedmikráska je nenápadná, ale velmi odolná květina. Vždy, když vidím sedmikrásku, vzpomenu si na kamaráda Ježka, který nás jednou překvapil počtářskou úvahou. Prohlásil tehdy z ničeho nic: „Sedm krát sedm krát sedm krát sedm… páni, to je krásy!“ a my jsme až s velkým zpožděním pochopili, že mluví o spoustě sedmikrásek pod našima nohama.“

Sedmikráska
Květ sedmikrásky se otáčí za sluncem.

Je to opravdu neobyčejná rostlina. Jen málokterá květina v přírodě kvete ve všech ročních obdobích. Kvetoucí sedmikrásky jsou běžně vidět od března do listopadu, ale není výjimkou, že je najdeme v únoru třeba i pod sněhem. Je-li mírná zima, kvetou po celý rok. Je skoro k neuvěření, že při suchém vzduchu dokáže květ sedmikrásky přečkat bez větší úhony i patnáctistupňový mráz.

 

Sedmikráska (nebo také chudobka) má i léčivé účinky.
Sedmikráska (nebo také chudobka) má i léčivé účinky.

Sedmikrásku najdeme v travních společenstvech na loukách, na mezích a na okrajích cest, její květy svítí skoro v každém trávníku. Květy se otevírají časně ráno a pokud není příliš vlhko nebo neprší, zavírají se až s příchodem večera. Zajímavé je, že přes den se úbory sedmikrásky otáčejí za sluncem, což ale dělají i některé další hvězdnicovité rostliny  (známá je tím hlavně slunečnice). Můžeme tak sedmikrásku využít ke stanovení přibližné polohy slunce, když je zrovna pod mrakem (ovšem stejně jako u slunečnic je toto určení jen přibližné).

Patří také mezi léčivky, mírní kašel, pročišťuje organizmus. Rozemnutý list zmírní účinek bodnutí hmyzem, když ho přiložíte na postižené místo. Sedmikrásce se také říká chudobka a najdeme ji v nížinách i ve vysokých horách až do úctyhodné nadmořské výšky 2000 m. Mladé jarní lístky jsou považovány za velmi zdravé a můžeme jimi obohatit jarní salát.

Až na výpravě s oddílem uvidíte sedmikrásku, vzpomeňte si na její neobyčejné vlastnosti.

Články na Ostrově nápadů doplňujeme i podle připomínek čtenářů, poslední úprava březen 2021.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This