Bumerang létá zpět

Mezi tábornické radosti patří naučit se házet bumerangem. Prastarý vynález  láká svým tajemným letem, když opíše velký oblouk a vrací se k majiteli.

Záhadný návrat funguje na principu vztlaku obou ploch, které mají podobný profil jako křídlo letadla. Házení bumerangem vyžaduje trochu cviku a znalostí, ale nejde o žádný složitý rituál. Vyrobit bumerang není pro kutila příliš složité, ale pro začátek je lepší házet koupeným. Před vlastní výrobou je třeba se naučit s bumerangem zacházet a vyzkoušet si, jak má správně fungovat.

Bumerangy
Bumerangy

Hod

Důležité je znát princip letu. Už jsme si řekli, že otáčející se bumerang využívá k letu stejný princip, na jakém fungují všechna letadla. Podstatnou veličino je přitom vítr. Letadla také nestartují a nepřistávají po větru, nýbrž proti němu. Stejně tak bumerang musí letět proti větru, aby se dokázal vrátit. Vítr by měl foukat zhruba v ose předpokládaného oblouku bumerangu a nesmí být ani moc slabý ani moc silný. Pro začátek je nejlepší slabý vánek.

Vztlak musí také spolupracovat na letu do oblouku. To znamená, že bumerang se musí otáčet v rovině, která nesmí být ani moc blízká 45 ⁰ (bumerang vystoupá do velké výšky a pak se prudce řítí k zemi a zapíchne se do země – je to o zlomení bumerangu), ani nesmí být moc blízká svislici, tedy 90 ⁰ (bumerang letí houpavě příliš nízko a nedoletí), správná je rovina otáčení někde mezi tím v úhlu 20-25 ⁰ od svislice.

A konečně dráha letu má stoupat pod úhlem zhruba 10 ⁰, pokud je úhel větší, bumerang nabere přílišnou výšku a bude mít snahu točit nový oblouk, pokud bude úhel menší, bumerang nenabere dostatečnou výšku a nedoletí.

Častou chybou bývá malá rotace a špatný úhel vůči větru.

Jak uchopit bumerang

Je třeba vědět, že bumerang je buď pro praváka (P) nebo pro leváka (L) a nelze to zaměňovat. Při uchopení k hodu je plochá část profilu křídla otočena do dlaně (vidíte kulatější stranu bumerangu, která bývá pestřeji vyzdobená vidíte) a současně oblá náběhová hrana směřuje k palci. Pokud bumerang nejde takto uchopit, je určen pro druhou ruku. Ve chvíli, kdy házíte bumerangem pro správnou ruku, stačí si pamatovat, že vždy musíte vidět pestřeji vyzdobenou více zaoblenou stranu. A je vlastně jedno, za které rameno bumerang uchopíte. Jde o to udělit bumerangu velkou rotaci, takže držte bumerang za to rameno, které ván to líp umožní.

Hod bumerangem pro praváky a leváky
Hod bumerangem pro praváky a leváky

Letové vlastnosti

Každý bumerang má jiné letové vlastnosti. Takže správné startovní roviny a úhly je třeba odladit a zkoušet tak dlouho, až je vychytáte. Proto neztrácejte hlavu, když se zpočátku nebude dařit. Před koupí je ale nutné se ujistit, že jde o funkční létající bumerang a nikoliv atrapu pro turisty, která se vůbec vracet neumí.

Bezpečnost

Házení s malými zkušenostmi je extrémně nevyzpytatelné. Bumerang je třeba neustále sledovat očima po celou dobu letu. Při silnějším nebo poryvovém větru rozhodně nezkoušejte bumerangem házet.

Při házení je třeba dbát zvýšenou měrou na bezpečnost přihlížejících. Nejlépe tak daleko, jak dotačný dohodí by nikdo neměl být. V Austrálii jsou při trénování bumerangu diváci v drátěných boxech a brzy pochopí proč.

Historie

Bumerang je znám asi deset tisíc let, byl používán nezávisle na sobě v různých světadílech (tedy nejen v Austrálii). Vzhledem k letové křivce se s bumerangem nedá příliš mířit, proto se nejvíce používal k lovu v hejnu ptáků. Byl zřejmě také záležitostí osobní prestiže a dovednosti.

Video

A takto vypadá povedený hod bumerangem.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This