Březová kůra
|Březová kůra je pokladem pro táborníky a zálesáky. Pomůže při rozdělávání ohně, jako všestranný materiál na krabičky i pro zálesáckou poštu. Podívejme se, co všechno s ní můžeme udělat.
Ne nadarmo pojmenoval E. T. Seton knihu s programem lesní moudrosti pro děti i dospělé poeticky Svitek březové kůry, jde o výlučný symbol tábornictví a zálesáctví. Vyzkoušejte si některé přednosti březové kůry a uvidíte, že získáte k tomuto čistě tábornickému materiálu patřičnou úctu a respekt.
Představujeme stručně možnosti využití březové kůry a připojujeme odkaz na podrobnější článek. Musíme zdůraznit, že není nezbytné pokoušet se hned o mistrovské dílo. Prvním krokem může klidně být i prajednoduché použití. Uvidíte, že si vás tento materiál získá a potěší i při nejjednodušším z nabízených postupů.
A ještě jedno upozornění. Nejde o nic časově náročného! Březovou kůru můžete vyhledat a jednoduše použít už při nejbližší výpravě. A pokud vás zaujme, můžete se pustit do experimentů složitějších.
Jak získat březovou kůru
Vládne obava, že získání použitelné březové kůry je náročné a řada návodů operuje s těžbou březové kůry z živých stromů. To je mýtus, který vznikl ze specializovaných návodů pro náročné výrobky. Pro většinu pokusů s březovou kůrou vůbec není třeba se dotknout živého stromu.
Březovou kůru lze celkem jednoduše získat téměř v kterémkoliv březovém lesíku. Kůra je totiž velmi trvanlivá a v použitelném stavu zůstává i několik let na kmeni a větvích padlé suché či ulomené břízy, protože oleje obsažené v kůře brání hnilobě. Z mírně ztrouchnivělé břízy se kůra loupe dokonce mnohem snadněji než z čerstvého polomu.
Na padlé bříze se vybereme pás kůry s co nejméně výrůstky a černými místy. Vyplatí se chvíli hledat, v březovém lese bývá padlých bříz dostatek. Pokud je dřevo pod kůrou na omak mírně měkké, kůra jde loupat snadněji. Důležité je, aby nebyla poškozená.
Napříč kmene vedeme nožem dva řezy po okraji vybraného místa. Podélně kůru rozřízneme v nejméně hezkém místě. Tupě seříznutou špachtlí z příhodné větve potom naříznutou kůru odlupujeme od kmene (od rozříznutého místa kolem dokola). Někdy vady v kůře způsobí, že není možné odloupnout kůru z celého kmene, ale jen od jednoho podélného řezu ke druhému. Vždy ale loupeme napříč a nikoliv po kmeni (ve směru tmavých žilek na kůře).
Kůru zbavíme na místě nečistot a zbytků dřeva z obou stran, očistíme jak vnější bílou vrstvu, tak vnitřní více či méně světle hnědou. Někdy potřebujeme i dost velkou sílu.
Ukládání březové kůry
Před uložením kůru ponoříme na hodinu do vody a znovu důkladně očistíme. Kůru pak vložíme vyschnout mezi noviny či jiný savý papír a zatížíme. Kůra vyschne, zůstane rovná a je připravena k dalšímu použití. V rovných plátech se kůra skladuje a následně zpracovává nejlépe. Pro účely pletení je vhodné kůru při skladování mírně natřít olejem.
Před dalším zpracováním je vhodné kůru na opět několik hodin namočit, aby byla vláčnější a snadněji se tvarovala. Při skládání je vhodné na ohýbaném místě tlakem vytlačit rýhu tlakem tupou hranou nože nebo jiného tupého nástroje.
Rozdělávání ohně
K rozdělávání ohně kůra může posloužit ihned po získání, nebo kdykoliv později. K použití při křesání naškrábeme nožem jemné šupiny kůry, které zapálíme například ferocerovým křesadlem nebo sirkou. Hoblinky hoří okamžitě. Je nutné připravit si dopředu natrhané kousky kůry, aby plamínek nezhasl. Od hořící březové kůry pak zapálíme připravenou hraničku jemných větviček, nebo třísek.
K rozdělávání ohně poslouží březová kůra i zavlhlá, postačí před zapálením ji dosucha otřít. Je tedy možné použít i právě získanou kůru, která není perfektně suchá.
Krabičky z březové kůry
Existuje mnoho návodů na krabičky z březové kůry od jednoduché, kterou vidíte na našem obrázku, až po velmi zručné výrobky s dřevěným dnem a víčkem. Krabičky skládané dokonce nepropustí ani vodu. Zámkové krabičky vyhoví i náročným požadavkům. Návod a popis krabiček najdete na internetu. Článek o výrobě jednoduché krabičky přinese brzy Ostrov nápadů.
Krabičky mohou být skládané, které drží samosvorně, mohou být šité a velmi elegantní jsou kulaté zámkové nádobky (zámkové výřezy do sebe zapadnou) s vlepovanými dřevěnými dny. Na vnější straně krabičky by měla být vrstva, která je obrácena ke kmeni, mívá světle hnědooranžovou barvu.
Příklady s odkazy: Zámková krabička
Dopisy na březové kůře
Očištěná březová kůra může posloužit jako tajemný dopis k táborové hře, originální dárek s vlastnoruční kresbou či zálesácký pozdrav kamarádovi. Čištění nožem, popsané výše, může doplnit srovnání brusným papírem. Na očištěnou kůru jde celkem bez problému psát i kreslit voděodolným linerem, tuší, i propiskou.
Pletené výrobky z březové kůry
Zvláštní způsob použití březové kůry jsou výrobky pletené z pruhů březové kůry. K tomu účelu je třeba mít připravené delší pásky březové kůry široké 2-4 cm, ze kterých se pletením vyrábějí nejčastěji košíky a misky. Ale také střevíce, či dokonce košile.
Zdobení březové kůry
Březovou kůru můžete snadno zdobit vyřezáváním, vytlačováním vzoru či tlakovým razítkem. Vyzkoušejte nejprve na kousku kůry a teprve potom na svém výrobku. Další způsob zdobení je vyškrabováním vzoru na kůře. Ražení i vytlačování je třeba dělat na pevné podložce.
Hold březové kůře
Březová kůra je úžasná při dotyku, při práci s ní, i jako finální výrobek. Pro přátele českého jazyka připomínáme, že slovo kůra píšeme s kroužkovaným ů, pokud se jedná o březovou či jakoukoliv jinou stromovou kůru. Naopak lázeňská kúra je slovo cizího původu, píše se v něm čárkované ú.
Zůstaňme ale u naší březové kůry. Věříme, že při práci s březovou kůrou si každý zálesák musí tento materiál zamilovat. Proto neodkládejte své první pokusy a pusťte se do nich co nejdříve.