Samorost

V lese často najdeme krásné tvary samorostů, stačí se jen kolem sebe pozorně dívat. Jak takový samorost upravit?

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

„Kdykoli zavítáte do lesa, můžete si vyzkoušet svou obrazotvornost a představivost,“ zastavil se Zubr na výpravě u několika spadlých větví, které ležely pod stromy. „Skoro na každém kroku leží něco neobvyklého. Stačí jen se dobře a pozorně dívat – třeba na tuhle větev. Vypadá jako letící čáp. Tady zase příroda vytvořila zvláštní tvar, který potěší, i když přímo nic nepřipomíná, a o kus dál jsou pokroucené kořeny vyvráceného smrku. Každý si může najít svůj samorost.“Samorost

Správný samorost se nedokončuje žádnými nástroji, vše by mělo zůstat dílem přírody. Jediným zásahem by měla být povrchová úprava a jen výjimečně je potřeba upevnit samorost na desku či podstavec nebo část odříznout. Jinak se jen očistí, zbaví kůry, co nejlépe vyhladí.

Samorost je třeba napustit, aby dřevo bylo chráněno. Jedna z možností je napuštění včelím voskem. Buď potíráme nahřátý samorost voskem, který se vpije do teplého dřeva, nebo vosk rozpustíme v lihu a samorost natřeme. Můžeme použít i koupené výrobky s včelím voskem. Další možností je napuštění patinovacím voskem, který je možné koupit ve výtvarných potřebách. Patinování zvýrazní strukturu samorostu, vosk je zhruba po jednom dni potřeba setřít jemným hadrem a samorost vyleštit do matného lesku.

Další možností je napuštění lněným olejem. Olej je asi 10 minut po natření potřeba setřít hadrem, aby vrstva oleje nikde nebyla příliš silná, chytala by se na ni špína. Natření je podle potřeby možné opakovat. Některé příručky radí použít ochranný lak, ale to víc uškodí než pomůže. Umělý lesk nikdy nenahradí přírodní povrch a vy se ošidíte o hmatový pocit, který je pro zálesáka důležitou součástí radosti z krásy čistého dřeva.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This