Dalekohled na květiny
|Dalekohled může též fungovat jako lupa. Stačí ho použít obráceně. Podívejte se na květiny z blízka.
Na výpravě jsme po příchodu do lomu našli na skále neznámé jarní květy. Když jsme se ptali Zubra, jak se jmenují, se smíchem prohlásil, že nemůžeme začínat od těch nejvzácnějších kytek, když není jasné, jestli známe ty nejběžnější. Pak jsme vyšli před lom, kde tekl potok, a na svahu kopce, ve kterém byl lom zakousnut, začínal listnatý les. Zubr nám ukázal několik jarních květin: „To jsou vaše první úlovky do zápisníku. Rád bych, abyste se naučili nejznámější květiny bezpečně poznávat. Ale mám pro vás jednu otázku. Dívali jste se někdy na květiny dalekohledem?“ ptal se nás Zubr a nám se zdálo, že si z nás dělá blázny. Copak má smysl koukat dalekohledem na kytky v dálce, když rostou přímo před námi?
Zubr to brzy vysvětlil. „Tak se pojďte podívat a uvidíte úplné zázraky,“ přisedl si k jedné kytce a přiložil k ní dalekohled, který vyndal z batohu. Teprve po chvíli jsme si všimli, že dalekohled drží obráceně! „Když obrátíte dalekohled a podíváte se na květ z bezprostřední blízkosti, uvidíte detail květu silně zvětšený. Dalekohled působí stejně jako lupa. A protože lupu tak často nepotřebuju, nahrazuji ji právě obráceným dalekohledem. Zkuste se podívat třeba tady na květ sedmikrásky.“
Zubr nám půjčil dalekohled a my se dívali obráceně nejdřív na sebe, protože v obráceném dalekohledu všechno mizí v dálce, a pak také na tu sedmikrásku a i na další květy. Byl to neznámý svět barev a tvarů. Od té doby má dalekohled na našich výpravách dvojí využití.