Jak zjistit čas do západu Slunce

Někdy se při cestách přírodou hodí zjistit, za jak dlouho Slunce zajde za obzor. Poradíme jednoduchou pomůcku, jak rychle odhadnout čas do západu Slunce.      

Abys odhadl čas, za který Slunce zajde za viditelný obzor, stačí zjistit, kolikrát se čtyři prsty tvojí ruky vejdou mezi sluníčko a obzor. Všechny čtyři prsty znamenají jednu hodinu do západu Slunce, každý ze čtyř prstů je jedna čtvrthodina. Abys měřil co nejpřesněji, musíš mít svoji ruku správně pokrčenou (viz cvičení na konci článku), jen tak zaberou tvé prsty přesně úhel 15˚. To je úhel, o který se Slunce na obloze posune za 1 hodinu.

Slunce právě zapadá za viditelný obzor.

Můžeš zjistit, i kdy se začne stmívat. To je často na výpravě důležité kvůli nalezení tábořiště a přípravě noclehu. Příchod šera nemusí být totožný s dobou, kdy Slunce zajde za viditelný obzor, protože kolem tebe můžou být kopce. Potřebuješ zjistit, kdy Slunce skutečně zapadne. Proto si musíš určit, kde je horizont (tedy vodorovná rovina západu Slunce) bez ohledu na okolní terén. Pak můžeš stejným postupem zjistit, za kolik hodin se začne stmívat.

Odhadem úhlu 15 ˚ pokrčenou rukou zjistíš také, kolik času zbývá do západu Slunce - každý prst je jedna čtvrthodina.
Odhadem úhlu 15˚ pokrčenou rukou zjistíš, kolik času zbývá do západu Slunce – každý prst je jedna čtvrthodina.

Při určování času do západu Slunce vezmi v úvahu, že nezapadá kolmo, ale podle roční doby více či méně šikmo. Proto i tvoje měření musí být přiměřeně šikmé. Toto platí v naší zeměpisné šířce, čím více na sever, tím je dráha Slunce šikmější a za polárním kruhem se může stát, že nezapadne vůbec.

Slunce se na obloze posune o 15° každou hodinu.
Slunce se na obloze posune o 15° každou hodinu.

Zcela stejným způsobem lze zjistit čas do západu Měsíce a čas, po který ještě budou viditelné hvězdy určitého souhvězdí. Ani při tom ale nesmíš zapomenout, že Měsíc i hvězdy také zapadají šikmo. Pokud je viditelná Polárka, je v noci je určení šikmé zdánlivé dráhy Měsíce i  hvězd o něco málo snadnější. Středem zdánlivého otáčení je totiž právě Polárka a je tedy možné představit si kružnice kolem ní, po kterých zapadají nebo se otáčejí všechny objekty na obloze.

Odhad úhlu 15˚

Odhad úhlu 15˚ je třeba natrénovat. Nejlépe se to dělá čtyřmi prsty pokrčené ruky. Najdi si v terénu libovolný pravý úhel a natrénuj, jak máš pokrčit ruku, abys se ti dlaň se čtyřmi prsty vešla přesně 6x do pravého úhlu. Tak čtyři prsty zastíní právě úhel 15˚. Není to nic složitého, po několika pokusech už budeš vědět, jak ruku pokrčit, aby dlaň a čtyři prsty zakryly úhel 15˚.

Nauč se odhadnout úhel 15 ˚ pokrčenou rukou tak, aby se čtyři prsty vešly přesně 6x do pravého úhlu.
Nauč se odhadnout úhel 15˚ pokrčenou rukou tak, aby se čtyři prsty vešly přesně 6x do pravého úhlu.

Při měření úhlu naostro dávej pozor, abys nikdy nehleděl přímo do slunečního kotouče. Pro oči to může být nebezpečné. Proto si vždy zakrývej Slunce druhou rukou.

Úhel 15˚ nemusíš hledat jen odhadem. Například v příručce Skautská praxe 2.0 je na předposlední stránce vyznačen pravý úhel dělený po 15˚. Podobnou službu nabízí i každý úhloměr. A konečně na libovolném obdélníkovém papíru můžeš třemi přeloženími podle obrázku také získat přesný úhel 15˚.

Třikrát přeložený obdélníkový papír a úhel 15 stupňů.

Úhel 15˚je vůbec při orientaci v přírodě velmi důležitý. Využiješ ho při orientaci a určování severu podle Slunce i podle Měsíce, pomůže ti při orientaci ve hvězdách. Kolem úhlu 15˚ se točí vlastně vše v přírodě. Je to dáno tím, že naše země se za hodinu otočí právě o zmíněných 15˚.

Další  články, kde využiješ odhad úhlu 15˚ jsou Orientace podle Slunce nebo Orientace podle Měsíce.

Informace o západu slunce v mobilním telefonu

Přesný čas do západu slunce samozřejmě můžeš zjistit i jinak. Nejrychlejší je informace z internetu na tvém mobilu. Stačí pár kliknutí, a mobil prozradí přesně, kdy Slunce v dané lokalitě zapadá. Existují i tabulky s přesným časem západu Slunce.

Pro úplnou přesnost je třeba ještě říci, že čas západu Slunce v České republice se liší podle místa, kde zrovna jsi. Rozdíl mezi východem a západem ČR je asi 27 minut (pokud mobil zahrne polohu, dokáže ji zohlednit).  Časy pro celou ČR se uvádějí na průsečíku 15˚ východní délky a 50˚ severní šířky. Úplně přesný čas si můžeš vypočítat i sám podle zeměpisné délky své lokality. Každý stupeň východní délky znamená změnu 4 minuty od celostátního času (směrem na východ čas odečítej a směrem na západ čas přičítej).

Čas západu Slunce se dá zkrátka zjistit i mnoha dalšími způsoby. Ovšem efektní a celkem přesné zjištění jen pomocí jedné ruky kamarádi na výpravě bezpochyby ocení.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This