Orientace podle Měsíce
|Zatímco orientace podle Slunce je hodně známá, určení světových stran podle Měsíce se používá mnohem méně. Důvodem je složitější metoda pomocí dělení měsíčního kotouče na dvanáctiny. Nauč se logický postup pro snadné zapamatování.
V noci se nejsnadněji orientuje podle hvězd, na severní polokouli konkrétně podle Polárky v souhvězdí Malého vozu (Malého medvěda). Víc o tom v článku Sever podle hvězd. Ale ve chvíli, kdy svítí měsíc, jsou hvězdy často málo viditelné, jindy Měsíc vykoukne mezi stromy a na orientaci podle hvězd není ani pomyšlení. V takovém případě se uplatní znalost orientace podle Měsíce.
Základem orientace podle Měsíce je zjistit, kdy Slunce bylo/bude na stejném místě, jako je právě Měsíc. To ti prozradí osvětlená část Měsíce. Je potřeba odhadnout, kolik dvanáctin Měsíce je osvětleno. Například čtvrtina jsou 3 dvanáctiny, polovina je 6 dvanáctin, tři osvětlené čtvrtiny je 9 dvanáctin. Když máš odhadnutý počet osvětlených dvanáctin, můžeš pokračovat.
Postup záleží na tom, jestli Měsíc couvá (má tvar písmene C) nebo dorůstá (má tvar písmene D). Světlo zleva (C, couvá) znamená počet hodin, za které tu Slunce bude (každá dvanáctina odpovídá jedné hodině). K aktuálnímu času dvanáctiny přičítáš. Naopak světlo zprava (D, dorůstá) odpovídá počtu hodin, před kterými tu Slunce už bylo (opět co dvanáctina, to hodina). Od aktuálního času hodiny odečítáš. Jih potom najdeš metodou orientace podle Slunce, jakoby bylo na místě Měsíce v čase, který jsi vypočetl (postup je podrobně popsán v článku Orientace podle Slunce.)
To je vše, nic složitého. Následují příklady a také logické vysvětlení určené pro ty, kteří si lépe pamatují, když znají princip metody. Komu je to jasné, dál číst nemusí.
Několik příkladů a souvislostí
První příklad. Měsíc na levé kresbě má tvar písmene C (couvá) a jsou osvětleny 3/12. Dejme tomu, že je právě pět hodin ráno. K 5 h tedy připočteš 3 h (Slunce tu teprve bude, proto čas přičítáš) a zjistíš, že Slunce bude na tomto místě v 8 hodin ráno (další postup je popsaný v již zmíněném článku Orientace podle Slunce – to musíš umět jako první).
Druhý příklad. Měsíc na pravé kresbě má tvar písmene D (dorůstá), je osvětleno 7/12 a na hodinkách je hodina před půlnocí. Od 23 hodin musíš proto odečíst 7 hodin (Slunce tu už bylo, proto čas odečítáš). Slunce na tomto místě bylo v 16 hodin (dál opět postupuj podle článku Orientace podle Slunce).
Při úplňku je osvětleno plných 12/12 a Měsíc je v té chvíli přesně naproti Slunci (tedy rozdíl 12 hodin, v téhle pozici můžeme občas vidět zatmění Měsíce). V novu je měsíc na stejném místě jako Slunce (to svítí zezadu a občas můžeme vidět zatmění Slunce).
Kdy odečítat a kdy přičítat
Podívej se, z které strany je Měsíc osvětlený a pro zjištění doby, kdy Slunce bude/bylo na místě Měsíce, použij svou hlavu. Logika říká, že Slunce musí být ve směru, odkud svítí na Měsíc. Na fotografii vypadá Měsíc jako C, tedy Slunce svítí zleva (bude tu asi za 7 hod) a ty musíš 7 hodin přičíst. Vypadá-li Měsíc jako D, tedy Slunce svítí zprava (už tu bylo) a ty musíš hodiny od aktuálního času odečíst.
Pokud si zapamatuješ logický postup, dokážeš si už vždy odvodit, jak při orientaci podle Měsíce postupovat. A ještě jedna poznámka. Postup je možné i otočit, to znamená, že pokud znáš světové strany, můžeš tímto způsobem určit čas.
Přejeme, abys vždy našel správný směr.
Články na Ostrově nápadů podle potřeby aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek byl naposledy upraven v červnu 2024.
Ahoj. Perfektně popsané. Děkuju za rozšíření obzoru.