Orientace podle Měsíce

Zatímco orientace podle Slunce je hodně známá, určení světových stran podle Měsíce se používá mnohem méně. Důvodem je složitější metoda pomocí dělení měsíčního kotouče na dvanáctiny. Nauč se logický postup pro snadné zapamatování.

V noci se nejsnadněji orientuje podle hvězd, na severní polokouli konkrétně podle Polárky v souhvězdí Malého vozu (Malého medvěda). Víc o tom v článku Sever podle hvězd. Ale ve chvíli, kdy svítí měsíc, jsou hvězdy často málo viditelné, jindy Měsíc vykoukne mezi stromy a na orientaci podle hvězd není ani pomyšlení. V takovém případě se uplatní znalost orientace podle Měsíce.

Základem orientace podle Měsíce je zjistit, kdy Slunce bylo/bude na stejném místě, jako je právě Měsíc. To ti prozradí osvětlená část Měsíce. Je potřeba odhadnout, kolik dvanáctin Měsíce je osvětleno. Například čtvrtina jsou 3 dvanáctiny, polovina je 6 dvanáctin, tři osvětlené čtvrtiny je 9 dvanáctin. Když máš odhadnutý počet osvětlených dvanáctin, můžeš pokračovat.

Postup orientace podle Měsíce záleží na tom, jestli couvá (má tvar písmene C) nebo dorůstá (má tvar písmene D). Stačí si pamatovat, že hledaná poloha Slunce je někde mezi C a D. Podle toho při tvaru C osvětlené dvanáctiny přičítáš k aktuálnímu času a při tvaru D odečítáš. Tím dostaneš čas, kdy bude/bylo Slunce na stejném místě, kde je nyní Měsíc. Jih potom najdeš metodou orientace podle Slunce, jakoby bylo na místě Měsíce v čase, který jsi vypočetl. Tento postup je už popsán v článku Orientace podle Slunce.

To je vše, nic složitého. Následují příklady a také logické vysvětlení určené pro ty, kteří si lépe pamatují, když znají princip metody. Komu je to jasné, dál číst nemusí.

Několik příkladů a souvislostí

První příklad. Měsíc na kresbě má tvar písmene C (couvá) a jsou osvětleny 3/12. Dejme tomu, že je právě pět hodin ráno. K 5 h tedy připočteš 3 h (hledáš polohu mezi C a D, proto čas přičítáš) a zjistíš, že Slunce bude na tomto místě v 8 hodin ráno (další postup je popsaný v již zmíněném článku Orientace podle Slunce – to musíš umět jako první).

Druhý příklad. Měsíc má tvar písmene D (dorůstá), je osvětleno 7/12 a je právě hodina před půlnocí. Od 23 hodin musíš odečíst 7 hodin (hledáš polohu mezi C a D, proto čas odečítáš). Slunce na tomto místě bylo v 16 hodin (dál opět postupuj podle článku Orientace podle Slunce).

Pro logické pochopení této metody je dobré vědět, jak souvisí osvětlená část Měsíce s polohou Slunce. Pamatuj si, že každá osvětlená dvanáctina znamená jednu hodinu, o kterou je Měsíc posunutý od Sluníčka. Malý srpek (osvětlené 3/12) znamená, že Měsíc je posunutý pouhé 3 h od Slunce. Čím menší je srpek, tím méně často ho uvidíš, protože Měsíc je velmi blízko Slunce a přes den je špatně vidět.

Naopak třeba osvětlených 7/12 značí rozdíl 7 hodin mezi Měsícem a Sluncem. Je to logické, protože při úplňku je osvětleno plných 12/12 a Měsíc je v té chvíli přesně naproti Slunci (tedy rozdíl 12 hodin, v téhle pozici můžeme občas vidět zatmění Měsíce), v novu je měsíc na stejném místě jako Slunce (to svítí zezadu a občas můžeme vidět zatmění Slunce).

Měsíc právě couvá (C) a je osvětleno 7/12. Slunce bude na tomto místě za 7 hodin.
Měsíc právě couvá (C) a je osvětleno 7/12. Slunce bude na tomto místě za 7 hodin.

Co je mezi C a D?

Pro přičítání a odečítání času použij mnemotechnickou pomůcku, že hledáš polohu mezi C a D . Vezmeš-li to podle abecedy, tak vypadá-li Měsíc jako C, musíš přičítat. Vypadá-li jako D, musíš odečítat.

Skutečným důvodem je, že je-li Měsíc osvětlen zleva (tvar C), je Slunce vlevo a teprve přijde (po obloze se pohybuje zleva doprava). Proto musíš počet osvětlených dvanáctin přičíst. Při tvaru D je měsíc osvětlen zprava. Slunce už tu bylo a proto musíš počet osvětlených dvanáctin odečíst.

Pokud si zapamatuješ logický postup, že osvětlená část ukazuje, o kolik hodin je Měsíc vzdálen od Slunce, dokážeš si už vždy odvodit, jak při orientaci podle Měsíce postupovat. Přejeme, abys vždy našel správný směr.

 

 

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Hvězdy

  Jeden komentář

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This