Slunce má skvrny

Pozorovat slunce při zatmění nebo vidět skvrny na slunci můžeme bezpečně pomocí promítnutí jeho obrazu na stínítko. Co všechno tak můžeme vidět?

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Už umíme používat dalekohled jako lupu, ale to zdaleka není jediné neobvyklé použití dalekohledu. Stejně dobře umí dalekohled zprostředkovat dění kolem Slunce, které se jinak dá pozorovat pouze se speciálními filtry. Dívat se na Slunce nechráněnýma očima je velmi nebezpečné, dostatečnou ochranou nejsou ani sluneční brýle, ani začouzené sklo, ani vyvolaný barevný film. A už vůbec nikdy se nesmíte přímo do Slunce podívat dalekohledem. Trvale byste si poškodili zrak!

Obraz sluníčka si ale můžete pomocí dalekohledu improvizovaně promítnout. Na papírovém stínítku si bez nebezpečí prohlédnete například průběh zatmění Slunce a dokonce jsou vidět i sluneční skvrny. Ty nejsou na Slunci vždy, ale na webu se dá aktivita slunečních skvrn vyčíst.

Bezpečné promítání obrazu Slunce pomocí dalekohledu.
Bezpečné promítání obrazu Slunce pomocí dalekohledu.

Jako stínítko použijte list čistého papíru, který podložíte tvrdými deskami tak, aby list byl kolmo na sluneční paprsky. Pak vsuňte dalekohled do otvoru v dalším listu papíru. Ten sloužil jen jako zákryt, aby na stínítku bylo něco vidět. Je potřeba najít správnou polohu, aby se obrázek slunce objevil na zastíněném papíru. Ruku je dobré o něco opřít, aby se obraz nechvěl a pro delší pozorování je možné dokonce i dalekohled k něčemu přivázat. Když dalekohled zaostříte, objeví se na stínítku obraz včetně slunečních skvrn.

Povrch Slunce má teplotu 6000 stupňů Kelvina. Ve vesmíru se udává absolutní teplota v kelvinech a značí se K. Od Celsiovy stupnice se liší o konstantu 273,16 (–273,16 °C je hodnota absolutní nuly, 0 °K). Kromě období minima sluneční činnosti, které je zhruba jednou za jedenáct let, jsou skvrny na Slunci vidět běžně. Jsou chladnější než ostatní povrch Slunce, mají teplotu 4500 °K a jsou obrovské, největší z nich dokonce několikrát přesahují velikost planety Země.“

Pozorování zatmění slunce dalekohledem
Pozorování zatmění slunce dalekohledem.

Podobně je možné bezpečně pozorovat i zatmění Slunce. Na obrázku je vidět improvizované promítání zatmění Slunce, postačí úplně obyčejný příruční dalekohled. Pokud si promítání obrazu Slunce vyzkoušíte a připravíte předem, je společné pozorování zatmění ale i mnohem častější aktivita slunečních skvrn velkým zážitkem.

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Hvězdy

  Jeden komentář

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This