Zatmění Slunce pro táborníky

Pozorovat částečné zatmění Slunce je možné přes speciální sklo, ale také promítnutím obrazu Slunce na stínítko. Právě dnes proběhlo malé zatmění asi 17 % plochy Slunce.

Pozorovat zatmění Slunce může být pro oči nebezpečné, je potřeba mít dobré brýle určené k pozorování zatmění. A už vůbec není dobré pozorovat Slunce dalekohledem přímo. V takovém případě hrozí dokonce ztráta zraku. Ale pokud si jednoduše sestavíte malou pozorovatelnu, můžete se těšit ze zatmění slunce v přímém přenosu.

Obrázek dnešního zatmění na naší fotografii jsme pořídili pomocí promítání obrazu Slunce na obyčejný bílý papír. Postup  promítání je podrobně popsán a nakreslen v našem článku Slunce má skvrny.

Na další fotografii je provizorní pozorovatelna vytvořená za pár minut z kartonového papíru. Vhodnější, než držet dalekohled v ruce, je mít ho opřen nebo připevněný k opěrce, aby bylo možné Sluneční kotouč v klidu pozorovat. Při držení v ruce se obraz chvěje.

Dnešní částečné zatmění se u nás bude v opakovat i v příštích letech. Další budou v letech 2022 (42 %), 2025 (20 %), 2026 (89 %).  Můžete se na něj dobře připravit.

Pomocí promítání slunečního kotouče je možné při dobrém zaostření vidět i sluneční skvrny, takže není třeba čekat až na samotné zatmění. Bezpečné pozorování přeje redakce Ostrova nápadů.

 

 

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Hvězdy

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This