Dalekohled a hvězdy

Letošní úplné zatmění měsíce na přelomu července a srpna bylo příležitostí přivézt na tábor hvězdářský dalekohled. Že je to nesmysl? Kupodivu ne, znáte skládací hvězdářský dalekohled?

K pozorování hvězd a měsíce je na táboře ideální příležitost. Ta byla letošní prázdniny ještě posílena neobvyklým zatměním měsíce, kdy plná fáze zatmění trvala okolo dvou hodin. To byl dostatečný důvod se na zatmění dobře připravit.

Skládací hvězdářský dalekohled se vejde do malého kufříku a i v rozloženém stavu ho tři lidi snadno přemístí. Jeho zrcadlo má průměr 40 cm a to už není vůbec malý dalekohled. Například na pražském Petříně na hvězdárně mají největší dalekohled se zrcadlem o průměru 37 cm. Dalekohled se vejde do bedničky, která je vidět dole na fotografii, a v rozloženém stavu je o něco větší než dospělý člověk. Děti tedy musely k okuláru lézt po štafličkách.

Skládací hvězdářský dalekohled je v rozloženém stavu vyšší než dospělý člověk.

I když ze samotného zatmění měsíce jsme kvůli mrakům viděli krátce jen až poslední fázi, přesto byl skládací dalekohled velkou atrakcí. Pozorovali jsme také planety, byl vidět například Jupiter i Saturn. Většina z dětí poprvé na vlastní oči mohla pozorovat Saturnův prstenec, nebo Jupiterovy měsíce.

Pohled do dalekohledu, uvnitř je vidět zrcadlo o průměru 40 cm.
Útroby dalekohledu, dole je vidět zrcadlo o průměru 40 cm.

Nevýhodou jednoduchého ale úctu vzbuzujícího skládacího dalekohledu je samozřejmě skutečnost, že nemá automatické otáčení, které by dorovnávalo otáčení Země. Tím pádem se při velkém zvětšení pozorovaný objekt poměrně rychle sune k okraji objektivu a po minutce či dvou zmizí. Dalekohled je tak třeba neustále posunovat ručně. Ale fronta táborníků, kteří se i několikrát vystřídali u okuláru dalekohledu, dávala tušit, že na tuhle noc budou všichni dlouho vzpomínat.

Pohled na měsíc, který by člověk na letním táboře rozhodně nečekal.
Pohled na měsíc, který by člověk na letním táboře rozhodně nečekal.

Pozorování měsíce v době, kdy byla obloha jasná, bylo skutečnou lahůdkou. Podařilo se nám dokonce měsíc pomocí dalekohledu i vyfotografovat, takže si ti trpělivější odnášeli pěkný suvenýr v podobě fotografie a ostatní aspoň pěkný zážitek.

 

 

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Hvězdy

  Počet komentářů: 2

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This