První souhvězdí

V okolí Polárky najdeme souhvězdí Kasiopeja, Drak a Velký vůz, která jsou na naší obloze viditelná stále.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Hvězdná noc patří k nejkrásnějším zážitkům a při pohledu nahoru má vždy člověk chuť znát všechna souhvězdí. Tajemné světlo hvězd odedávna vedlo člověka k obdivu nad řádem přírody, jasné hvězdy sloužily k orientaci a také lákaly k legendám. Každé souhvězdí má svůj příběh. V různých ročních obdobích vidíme na obloze některá souhvězdí odlišná, takže postavení hvězd označovalo i roční období.

Nejsnadněji si zapamatujeme tři souhvězdí. Nejlépe viditelný je Velký vůz, nejblíže světového pólu je Malý vůz s hvězdou Polárka a na opačné straně potom Kasiopeja. Světový pól, někdy se říká také nebeský pól, je místo na obloze, které je z našeho pohledu stále na stejném místě a hvězdy se kolem tohoto bodu otáčejí. Proto jsou hvězdy a souhvězdí v blízkosti Polárky viditelné po celý rok. Na opačné straně Polárky proti Velkému vozu je výrazné souhvězdí Kasiopeja, které vypadá jako písmeno W.

 

V okolí Polárky najdeme souhvězdí Kasiopeja, Drak a Velký vůz, která jsou na naší obloze viditelná stále.
V okolí Polárky najdeme souhvězdí Kasiopeja, Drak a Velký vůz, která jsou na naší obloze viditelná stále.

Jak už jsme řekli, jmenovaná souhvězdí svítí na obloze po celý rok, říká se jim cirkumpolární. Patří k nim dlouhé souhvězdí Draka, které najdeme mezi Velkým a Malým vozem. To už je ale podstatně hůř viditelné. Nejprve jsme jmenovaná souhvězdí jen těžko rozeznávali a museli jsme je pořád dohledávat, ale po chvíli jsme se začali orientovat.

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Hvězdy

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This