Sever podle hvězd

Na severní polokouli se pro orientaci pomocí hvězd využívá hvězda Polárka v souhvězdí Malého vozu. Ukazuje severní směr a usnadňuje tak noční orientaci.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Zpočátku může dělat problém polárku nalézt, protože hvězdy Malého vozu nejsou příliš výrazné a dětem se obtížně hledají. Pro orientaci je podstatná Polárka, poslední hvězda v oji Malého vozu. Má výsadní postavení, protože je v těsné blízkosti severního světového pólu a velmi přesně označuje severní směr. Kolmice od Polárky dolu k obzoru označuje sever.

Polárku hledáme podle výrazných hvězd Velkého vozu, jednoho z nejvýraznějších souhvězdí. Najdeme spojnici dvou zadních hvězd Velkého vozu a vzdálenost mezi hvězdami naneseme pětkrát podle našeho obrázku. Tak přesně určíme, kde je Polárka. Brzy se ji naučíme na obloze rozeznávat vcelku bez problémů a potom vždy nejdeme i sever.

Polárku najdeme, když zadní osu Velkého vozu pětkrát prodloužíme v naznačeném směru. Přímo pod Polárkou je na horizontu sever.
Polárku najdeme, když spojnici zadních hvězd Velkého vozu pětkrát prodloužíme v naznačeném směru. Přímo pod Polárkou je na horizontu sever.

 

Je zajímavé, že ani Velký vůz ani Malý vůz nejsou vlastně skutečná souhvězdí, v hvězdářských atlasech tvoří spolu s dalšími hvězdami souhvězdí Velké medvědice a Malého medvěda. Ostatní hvězdy těchto velkých souhvězdí ale nejsou příliš výrazné a proto se zjednodušené názvy Velký vůz a Malý vůz v běžném pojmenování stále používají.

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Hvězdy

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This