Noční hry

Zážitky z nočních her patří k těm nejsilnějším, které si děti z tábora odváží. Je dobré naučit se tyto hry připravovat tak, aby tyto zážitky byly hlavně kladné.

Les v noci
Les v noci.

Katalog nočních her

V našem katalogu najdete několik nočních her.

Pravidla pro přípravu a bezpečnost

Nestrašte

Cílem nočních her by v žádném případě nemělo být děti vystrašit. Naopak, účastníci by měli časem (po několika táborech) dospět k tomu, že noční les není vlastně nic strašidelného a nebezpečného.

Naučte se pohybovat potmě

Dobré je seznámit hráče s pravidly pohybu v nočním lese.

 • Chraňte si oči
 • Koukejte nahoru  (proti obloze je vidět průsek, cesta či jednotlivé stromy)
 • Pokud možno neběhejte

Dbejte na bezpečnost

 • Vymezte prostor hry, hlídejte trasu či nebezpečná místa na ní (hráči vás při tom nemusí vidět)
 • Pokud hráči nemají světlo, měl by prostor být bez nebezpečných překážek (větve ve výši očí, výmoly, srázy, pařezy, vyčnívající kameny)
 • Jasně vysvětlete, jakým způsobem hra začne a jak bude ukončena (signál píšťalkou, gong, signál světlem, čas konce hry)
 • Určete místo srazu po ukončení hry
 • Poučte hráče o tom, co mají dělat, když se ztratí
 • Ujistěte se, že se ze hry vrátili opravdu všichni (a pokud někdo chybí, podívejte se nejprve do jeho stanu)
 • Není tma jako tma, o něco více je vidět, když svítí měsíc. Termín noční hry můžete naplánovat dle fáze měsíce.

Více o bezpečnosti se dočtete v článku Bezpečnost a legislativa při práci s dětmi.

Používání světel

Při nočních hrách obvykle používáme ke značení cesty či herních bodů světla. Obvykle jde o svíčky či petrolejové lampy, ale možností je mnohem víc – viz článek Světla pro noční hry. Při použití svíček pozor, rády zhasínají a dohořívají. Vždy je nutné je umístit do skleniček, které je budou chránit proti větru. A během hry je dobré je kontrolovat – sfouknutá svíčka může znamenat zcela zkaženou hru.

Zajímavou alternativou jsou tyto diodová světýlka pro noční hry.

Náročnost pro vedoucí

Noční hry jsou náročné i pro vedoucí. Ti obvykle nespí většinu noci a čekání na začátek hry může být náročné. Několikrát se stalo, že vedoucí při čekání na hráče v lese usnul. Po noční hře je také dobré zvolit volnější program na následující dopoledne. Případně je dobré se rozdělit, část vedoucích organizuje noční hru a část si jde lehnout (a má pak na starosti dopolední program).

Čekání na začátek noční hry
Čekání na začátek noční hry.

Články Ostrova nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Poslední doplnění tohoto článku bylo provedeno počátkem roku 2023,

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Hvězdy

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This