Světla pro noční hry

Vhodné osvětlení dělá z noční hry správné dobrodružství. Les či louka s malými lampičkami vypadá tajemně a kouzelně. Nemusí vždy jít o svíčku ve sklenici od okurek. Podívejte se, co všechno můžete využít k osvětlení při nočních hrách.

Klasické noční osvětlení blikotajícími svíčkami máloco překoná, ale pro různé typy nočních her je možné využít daleko víc různých typů osvětlení. Připravili jsme malý přehled táborových nočních bludiček.

Čas táborů přímo vybízí k noční hře.

Svíčky a vozové lampy

Svíčka je světýlko nejjednodušší, ale také dost nespolehlivé a v lese z pohledu možného požáru i poměrně nebezpečné. Přesto se používá při nočních hrách dost často. Svíčku vždy vložte do sklenice, aby se zamezilo možnosti požáru. V každém případě je třeba zajistit dohled nad svíčkami, jak z hlediska bezpečnosti, tak z ohledu na počasí, vítr dokáže sfouknout i svíčku ve sklenici. Zajímavá je možnost obalení sklenice barevným papírem (dostatečně průhledným). Bezpečnější a dostatečně větruodolné jsou například petrolejové vozové lampy.

LED diody a jednoduché osvětlení

Protože svíčky jsou v mnoha směrech nespolehlivé a zhasnutá svíčka dokáže úplně pokazit noční hru, vyzkoušeli jsme jednoduché diodové světýlko zapojené obyčejným kolíčkem na prádlo. Se správným stínítkem působí úžasně a použití se nám velmi osvědčilo. Zakoupení potřebných pomůcek není cenově nijak náročné. Více viz v článku Diodová světýlka na noční hry. Podobně lze samozřejmě využít i různé baterky či čelovky s LED diodami, většinou vydrží svítit dostatečně dlouhou dobu a přitom jsou bezpečné a bezproblémové.

Stínítko v noci
Bezpečné LED diodové světýlko vydrží svítit po celou dobu noční hry.

Lightsticky

Chemické světlo je bezpečné a cenově dostupné. Ohebné lightsticky mohou vyrobit zajímavé noční efekty. Aktuální cenová nabídka je podle velikosti, množství a délky svícení zhruba 3 až 10 Kč/ks. Různobarevné lighsticky se pro využití při noční hře přímo nabízejí.

Lightsticky je možné zakoupit v mnoha variantách. Nejvariabilnější jsou tyčinky, které lze spojit do kruhu jako náramek.

Odrazky

Tajemná noční stopovačka po odrazkách dovede vykouzlit z noční hry bezvadné dobrodružství. Malý kousek odrazky připevněný na stromech či keřích dokáže v noci zářit ve světle čelovky na desítky metrů a je vhodný na noční cestu za pokladem.

Ve dne jsou odrazky prakticky neviditelné. V noci působí opravdu magickým dojmem, protože odraz je vidět jen ve světle vlastní čelovky (ostatní odraz vidí, jen pokud stojí těsně vedle čelovky) a také jen z určitého úhlu (podle typu odrazky). A když vystřihnete z odrazky tvar oka a připevníte vedle sebe dvě zářící oči, máte dojem, že na vás ze tmy hledí tajemné lesní bytosti.

Odrazky září ve světle čelovky téměř magicky.

Světélkující poklad

Zajímavým prvkem noční hry mohou být fluorescenční svítící kameny, které po nasvícení světélkují i několik hodin. Svítící „kameny“ z umělé hmoty je možné zakoupit (aktuálně v ceně cca 100 Kč za 100 ks). Vhodný počet na jednoho hráče je 5 a lépe 10 pokladů. Před hrou je nutné kameny intenzivně nasvítit a podobně je potřeba připravit odstíněné místo k osvětlení při opětné recyklaci kamenů do hry. Délku a intenzitu osvětlení je dobré předem vyzkoušet. Více v článku Získej svítící poklad.

Fluorescenční svítící kameny působí při hře jako hledaný poklad.

Pochodeň

Efektní osvětlení spíše pro noční slavnosti jsou pochodně, vhodná tyč či větev obalená pruhem látky či gázou a napuštěnou lampovým olejem, voskem, směsí lampového oleje a lihu (nikoli samotným lihem či benzínem, kdy odkapávají hořící kapky, stejně tak odkapává hořící přírodní smůla). Tady je třeba vzít v potaz bezpečnost, pochodně nelze doporučit používat mimo bezpečné místo a rozhodně ne při hře v lese, kdy hrozí vznik požáru.

Nestrašit!

Noční hry jsou oblíbeným prvkem táborových aktivit. Hráči by měli mít možnost užít si pohybu v noční tmě a v žádném případě nedoporučujeme používat aktivní prvky strašení, jako jsou utajení vedoucí s maskou, kterou ve vhodné době osvítí, slyšeli jsme dokonce i o instalaci oběšeného na trase noční hry.

Jsou to nesmyslné nápady, které sice mohou některé děti pobavit, ale pokud se někdo tmy bojí, tak ho takováto nerozvážnost může odradit od pohybu v nočním lese navždy. Nehledě na možné psychické problémy. Zkrátka, používejte zdravý rozum a připravujte noční hru z pohledu dítěte.

Zařazení noční hry

Zajímavé využití svíček je při výuce noční oblohy, kdy je z malých svíček možné sestavit příslušné souhvězdí, které potom děti snadněji hledají na obloze.

Netradiční nácvik, jak vypadá Velký vůz.

V našem přehledu her najdete inspiraci na několik nočních her, stačí si jen vybrat. Katalog her si můžete naklikat na úvodní liště, nebo použít následující odkaz přímo na přehled nočních her.

Zařazení noční hry bývá jedním z velkých zážitků a trvalou vzpomínkou na tábor. Noční hry ale mají určitá bezpečnostní pravidla a doporučení. Přečtěte si o nich více v článku Noční hry. Ať je pro všechny zážitkem tajemným, hlubokým a hlavně příjemným.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This