Diodová světýlka na noční hry

Jak vyznačit cestu při noční hře? Přece pomocí světýlek. Jako spolehlivější náhradu běžně používaných svíček jsme vymysleli jednoduchá diodová světýlka.

Při nočních hrách se často cesta či místa označují světýlky. Obvykle jsme používali svíčky umístěné ve skleničkách, ale i tak se nám občas stalo, že svíčka zhasla. Sfoukl ji vítr, nebo dohořela moc brzo… To vždy znamenalo poměrně velkou komplikaci při hře.

Proto jsme letos vyzkoušeli jednoduchá diodová světýlka. A velmi se nám osvědčila. Oproti svíčkám se nemusíme bát, že by je sfoukl vítr nebo zhasil déšť. Navíc doba svícení je okolo 10 hodin, takže bez problému vydrží celou noc. Viditelnost je více než dobrá. A světýlka jdou snadno zavěsit na stromy či na větve.

Cena materiálu na jedno světýlko včetně baterie vychází do 15 Kč. Výroba je velmi rychlá (pro kohokoliv, kdo umí trochu pájet). Není tedy problém pořídit světýlka v dostatečném množství.

Výroba světýlek

Technické detaily nejlépe prozradí následující  schéma a fotografie.

Schéma
Schéma zapojení a připojení LED diody.

Princip je velmi jednoduchý. Diodu s naletovaným odporem přichytíme pomocí kolíčku na malou plochou baterii – po přicvaknutí (správnou stranou) světýlko ihned začne svítit. Proti vyklouznutí můžeme zajistit například omotáním izolepou, ale není to ani nutné.

Součástky didového světélka
Součástky diodového světýlka.

Světýlko můžeme ještě vylepšit pomocí „stínítka“ z přeloženého papíru s namalovanou siluetou (papír je také zacvaknutý do kolíčku). Ve tmě takováto lampička vypadá velmi dobře.

Papírové stínítko
Papírové stínítko jednoduše vylepší samotnou diodu.
Stínítko v noci
Stínítko v noci.

Za provázkové očko na kolíčku můžeme připravená světýlka snadno rozmístit po lese.

Světýlka vymysleli, vyrobili a s přípravou článku pomohli Pavel a Radka Doubkovi.

 

 

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This