Lakros na táboře

Pomůcky: lakrosky, míček, branky
Orientační čas: neurčeno

Původně indiánská hra lakros se často hraje na zálesáckých a woodcrafterských táborech. Nechcete ji vyzkoušet?

V několika vlnách se indiánská hra lakros zabydlela u českých woodcrafterských kmenů a junáckých oddílů. Na jeho rozšíření má největší zásluhu známý pražský oddíl Neskenon, ale lakros se hrál i dávno před tím. Dnes se hraje i několik sportovních forem lakrosu, ale stejně dobře je možné zahrát si na táboře velmi jednoduchou verzi českého lakrosu.

Lakros na táboře
Lakros na táboře

Pravidla použitelná pro letní tábory nijak hru výrazně neomezují, podobně jako původní indiánský bagataway (indiánský název lakrosu). Hrají proti sobě dvě stejně početná družstva, branky mají libovolný tvar, například trojnoha (pro sportovní lakros má branka rozměr 183 x 183 cm) a jsou od sebe podle počtu a kondice hráčů 30 až 100 m. Kolem branky je kruh o poloměru 3 m, kam smí pouze brankář. Míč se nabírá, nosí, přihrává a střílí do branky pouze lakroskou (branka dosažená nohou, rukou nebo z brankoviště samozřejmě neplatí).

Branka z celty a trojnožky
Branka z celty a trojnožky

Hraje se bez autů i za brankami (uprostřed hřiště je možné vymezit krajní body, kterými hráč musí proběhnout na polovinu soupeře, aby se hra netoulala až příliš do stran). Porušení pravidel nebo dotknutí se míče rukou či nohou se trestá ztrátou míče, který sudí vloží jednomu z hráčů do lakrosky. Stejně se posuzují i fauly a tlučení lakroskou do lakrosky shora. Při dlouhém souboji o míč na zemi se píská rozskok a sudí vyhodí míč nad oba hráče.

Než se hráči naučí sbírat bezpečně míč ze země (hrozí dlouhý zápas o míč ležící na zemi), může být přidáno pravidlo, že míč patří tomu, kdo ho první přikryje lakroskou . Zápas může začínat vyhozením míčku vzhůru uprostřed hříště, při kterém hráči vybíhají od své branky. Stejně tak i po každé brance. Je také vhodné přiměřeně věku hráčů regulovat hru tělem. Hraje se tenisovým míčkem buď na čas rozdělený do dvou poločasů nebo na dohodnutý počet branek.

Pro hru můžete použít stejně dobře dřevěné lakrosky, jejichž výrobu jsme popsali, jako si vyrobit duralové, případně samozřejmě i koupené lakrosky. Záleží na úrovni zanícení táborníků. Jen pozor při kombinování typů lakrosek, to může být trochu problém, protože s každým typem se hraje odlišně. Dřevěné lakrosky se při kombinované hře s pevnějšími lakroskami mohou snadno zničit.

Kupovaná duralová lakroska
Kupovaná duralová lakroska

Hra je fyzicky náročná a pohyb si užije opravdu každý. Předpokladem plynulosti hry je alespoň základní zkušenost s chytáním, sbíráním a házením míčku pomocí lakrosky. Sportovní forma českého lakrosu má samozřejmě pravidla přesnější, jejich podobu naleznete zde http://ceskylakros.cz/dokumenty.php

Související články

Dřevěná lakroska

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This