Rytířský turnaj

Pomůcky: Dřevce, špalky, plechovky
Orientační čas: 1 hod

Na turnajích se rytíři v brnění rozjížděli proti sobě na koních a snažili se vzájemně se srazit na zem těžkými dřevci. Vyzkoušejte si to sami!

Uspořádejte pro děti jednoduchý, ale zábavný rytířský turnaj. Budete k tomu potřebovat dřevce a protivníka.

Dřevec bude kulatina dlouhá cca 2 m. Měl být trochu silnější (tenké pruty nejsou vhodné), děti budou muset překonávat hmotnost dřevce. Na dřevci vyznačíme „držátko“, za které se musí dřevec uchopit (jde o to, aby se dřevec držel na konci, rytíř tedy nesmí dát ruku za značku). Dřevec se může držet jednou nebo dvěma rukama a přidržovat ho v podpaží.

A jelikož by nebylo bezpečné, aby se rytíři vrhali dřevci proti sobě, vyrobíme jim protivníka. Jde o špalek nebo větší plechovku umístěnou ve výšce cca 1 m nad zemí (na vhodné podložce). Cílem zápasu je právě tohoto protivníka dřevcem srazit z podstavce.

Varianta bez koňů - rytíři běhají po svých
Varianta bez koňů – rytíři běhají po svých.

A poslední věc, kterou můžeme volitelně do hry přidat, je kůň. Rytíř může buď běžet po svých a nebo sedět na zádech druhého hráče (koně). Tato dvojice pak hraje spolu.

A jak turnaj probíhá?

Připravíme dvě kolbiště  (dráhy) vedle sebe. Dráha je dlouhá cca 20 m. Na začátek dráhy se postaví vedle sebe dva soupeřící rytíři (případně se svými koňmi). Na druhém konci dráhy je umístěn protivník na podstavci.

Na znamení vybíhají rytíři (či koně s rytíři) s dřevci proti svému protivníkovi. Cílem je srazit svého protivníka špičkou dřevce jako první. Čím rychleji ale rytíž běží, tím složitější je těžkým dřevcem protivníka zasáhnout (počítá se jen přímý zásah špičkou, nikoliv sražení bokem dřevce). Kdo z dvojice vyhraje, získává bod.

Úspěšný zásah
Úspěšný zásah

A dle různých Turnajových systémů se lze dobrat až k celkovému vítězi.

Na konci turnaje je vyhlášen nejlepší rytíř a jeho kůň
Na konci turnaje je vyhlášen nejlepší rytíř a jeho kůň.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This