Skryté přespání

Pomůcky: spacáky, karimatky, celty
Orientační čas: 45 min

V noční hře Skryté přespání má družina za úkol odejít na noc přespat do určeného území v lese. Své ležení ale musí ukrýt tak, aby je noční pátrači nenašli.

Princip hry je jednoduchý, jedna družina spí v noci v lese (je jedno zda všichni dohromady, nebo každý sám). A další družiny ji jdou v noci hledat. Pro hru je dobré určit poměrně rozsáhlé území ne úplně přehledného lesa (např. 500 x 500 m), ve kterém se vše musí odehrávat.

Skryté spaní

Těsně před večerkou odchází jedna družina do tohoto území. Každý si vybere místo, kde bude spát (pod širákem), je možné si i zbudovat nějaký úkryt. Po ulehnutí je ale již zakázáno se přemísťovat (krom nutné potřeby). Záleží na rozhodnutí družiny, zda si všichni lehnou na jedno místo, či každý sám, nebo třeba po dvojicích.

Skryté přespání
Skryté přespání

Podmínkou je, že poblíž hlavy spáče musí být umístěna cedulka velikosti A4 se jménem a číselným kódem (Petr – 2045). Tato cedulka musí být minimálně z jednoho místa viditelná ze stoje a na vzdálenost alespoň 3 m. Tuto podmínku kontroluje vedoucí, který tím také získá přehled, kde kdo spí a zda je ležení bezpečné.

Hledání

V noci je pak probuzena druhá družina, která spí normálně v táboře. Vyrážejí s baterkami  papírem a tužkou do území hledat spáče. Cílem je objevit co nejvíce spáčů, tj. správně získat jejich kódy z cedulek. Je zakázáno spící družinu budit nebo se spáčů dotýkat (i když pravděpodobně k probuzení dojde, když na ně někdo posvítí).

Na hledání není příliš času, cca 15 minut. Čas je nutné nastavit dle velikosti území a počtu hráčů, aby byla šance, že někdo zůstane neobjeven. Po uplynutí času se musí být pátrající družina již mimo území, kdo přijde po limitu, nesmí odevzdat své nálezy. Je dobré domluvit signál (5 minut před koncem hvizd na píšťalku).

Prohození

Další noc se družiny prohodí. Hra je trochu náročná (hlavně pro vedoucí), protože se hraje v několika po sobě následujících nocích. Pro účastníky hry je to spíše malé dobrodružství spojené s procvičením výběru místa na nocleh, musí být skryté a zároveň prosté mravenců a dalších nežádoucích nočních návštěvníků.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This