Koho potěší multifunkční nůž?
|Využijí táborníci multifunkční nebo také nářaďový nůž? Jaké je praktické využití mnoha nástrojů, které multifunkční nůž nabízí?
Hned na úvod je potřeba říci, že při běžné výpravě s oddílem nejspíš nebude multifukční nůž nijak zvlášť k užitku. Jeho výhody ale rostou během delší výpravy, na táboře, na puťáku či na expedici, tam může být pro oddíl důležitým a vítaným pomocníkem. Bohatě postačí jeden pro oddíl či pro skupinu. Největším přínosem multifunkčního nože jsou kleště, které se improvizací nahradit nedají.
Hlavní výhodou multifunkčního nože není tedy ani tak použití pro jednotlivce, jde spíš o nouzové opravy pro větší skupinu na déletrvající akci. Je to dobrý pomocník všude tam, kde se může vyskytnout potřeba opravit přezku, popruh batohu, poškozenou obuv či druk na oblečení nebo pláštěnce, a kde není k dispozici běžné nářadí.
Nedejte se ohromit množstvím nástrojů nože, které inzeruje reklama. Uvažujte podle charakteru nečastějších akcí, na které multifunkční nůž budete vozit. Nejčastěji to bude putovní tábor a expedice do hor a odlehlejších míst. Opět stačí jeden nůž pro skupinu. Může se hodit i na putovním či stálém táboře bez vybavené základny, zvlášť pokud chcete být soběstační. Pokud nic podobného neplánujete, využití multifunkčního nože bude minimální (mluvíme o využití pro děti v tábornickém oddílu, dospělí musí využití zvážit sami).
Nejrůznější želízka nářaďového nože se uplatní také všude tam, kde je potřeba utáhnout nebo povolit nějaký vrut či šroubek. Zajímavý může být držák na výměnné bity a případná sada různých bitů. Nůž dokáže zastoupit i šídlo, pilník či pilku a především již zmiňované kleště. Při výběru si všimněte, jestli kleště vybraného typu nemají tendenci zkroutit se při ohýbání drátu či při jiné boční činnosti. Takové „pružné“ kleště nebývají moc použitelné.
Existují speciální záchranářské multifunkční nože, jejichž nástroje (hrot na rozbíjení skla, hák s ostrou hranou na přeříznutí bezpečnostního pásu, atd.) jsou pro běžného uživatele zbytečné. Naopak speciální outdoorové typy mívají i tábornické či nouzové funkce (křesadlo k rozdělání ohně, píšťalka pro nouzový signál či diamantový brousek), které mohou být pro táborníka zajímavé.
Důležitou částí, kterou by měl zájemce před koupí nářaďového nože prověřit, jsou pojistky. K práci s nářadím jsou nezbytné jednoduché, bezpečné a pokud možno snadno ovladatelné pojistky. Rozhodně si pojistky prohlédněte a nechte si vysvětlit jejich funkci. Vyplatí se také zkontrolovat snadnost otevírání jednotlivých čepelí a všimnout si hmotnosti nože. Počítejte s tím, že kvalitní nářaďový nůž nebude lehoučký. Ale existují také lehké varianty, které lze pak vozit s sebou i častěji, než jen na náročné expedice.
Chtěl bych varovat před představou, že multitool zastoupí řádný zavírací nůž. Na všech multifunkčních nožích samozřejmě nůž je, ale na delší a jemnější řezání většinou nepadne nejlépe do ruky. Jsou sice výjimky, ale lepší je s touto nevýhodou počítat předem. Pro dlouhodobější použití je lepší mít s sebou kvalitní zavírací nůž. Další oblíbenou chybou je koupě levného výrobku z nekvalitního materiálu. Takový zmetek ve chvíli opravdové nouze nepomůže, jak se přesvědčil třeba smutný hrdina filmu 127 hodin (podle skutečné události), kterému balvan uvěznil ruku v opuštěné rokli. Lépe investovat do kvalitního výrobku, než mít sice multifunkční, ale zato totálně nefunkční nůž.
Abychom odpověděli na otázku v titulku článku. Multifunkční nebo také nářaďový nůž je spíše záložní a nouzová opravárenská dílnička, než pomůcka na přežití a jako o takovém je potřeba o něm uvažovat a přesně vědět, co od něj můžu očekávat. V nouzové situaci se stane výborným a funkčním pomocníkem.