Jednoduchý svěrák

Na táboře je občas potřeba při opracovávání upevnit dřevěné polotovary. K tomu snadno pomůže jednoduchý a bezpečný táborový svěrák.

Jednoduchý táborový svěrák ocení všichni (nejen začínající) řezbáři při práci s dlátem. Na výrobu svěráku stačí přitom velká těžší kláda, která svou hmotností zajistí dostatečnou stabilizaci. Při pohledu na fotografii je výroba a funkce svěráku jasná na první pohled.

Kládu je dobré položit na místo určené pro práce se dřevem. Vyrobit hluboký zářez (pilou a vyštípnout dlátem či sekerou) trvá pár minut a svěrák je připraven. Šířka zářezu není na míru konkrétnímu výrobku, naopak je vhodná nějaká univerzální velikost, kam budou pasovat všechny výrobky podobné velikosti.

Do zářezu upneme výrobek, na kterém chceme pracovat. K tomu poslouží špalíky a prkénka různé tloušťky, které nastrkáme z jedné strany do mezery mezi okrajem zářezu a výrobkem. Do mezer lehce natlučeme klínky (šikmé třísky), které vše dostatečně zpevní.

To je vše, bezpečné upevnění dřevěných výrobků do táborového ponku je opět otázkou chvilky. Svěrák ušetří námahu při držení opracovávaného polotovaru a ještě zvýší bezpečnost. A táboroví řezbáři budou zase o něco spokojenější.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This