PF 2020

Po roce se opět přiblížily Vánoce a brzy po nich i chvíle, kdy se místo desítky v letopočtu začne psát dvacítka. A zároveň začne čtvrtý rok existence Ostrova nápadů.

Na letošním PF Ostrova nápadů svítí keramické nádoby při výpalu v přírodní peci. Jen málo pohledů dokáže přiblížit podstatu tábornického světa, jako rozžhavená keramika při výpalu.

Při pohledu na světélkující jakoby poloprůhledné nádoby naskakuje jemné mrazení. Vždyť teplota v peci přesahuje 700 ˚C a rumělkový žár symbolizuje trvalou přeměnu obyčejné hlíny na keramickou nádobu, která přetrvá věky. Odehrává se kouzlo nevratné změny hlíny na keramiku.

Pří výpalu keramiky se spojují dvě parádní tábornické dovednosti. Magie ohně, který uvnitř pece v tušené síle zprůhlední hliněné nádoby a zároveň tvořivý um vložený do hlíny, kterou šikovné ruce přetvoří v nádoby, misky, koflíky či poháry. Výpal je vždy okamžik natolik slavnostní, že se zapíše hluboko do paměti.

Ostrov nápadů podporuje českou tábornickou tradici a přináší náměty pro dětské oddíly tábornické i zálesácké, skautské i woodcrafterské, začátečnické i pokročilé, zkrátka pro všechny, kdo se vydávají poznat život v přírodě a tábornictví.

Podobně jako keramika v žáru výpalu, tak se i děti v těchto oddílech už natrvalo mění ve zkušené táborníky, pro které je pobyt v přírodě přirozenou součástí života. A nás těší, že můžeme být jedním polínek, které plameny tábornictví podporují a živí.

Uvnitř přírodní keramické pece je více než 800 ˚C a hlína se natrvalo mění v keramiku.
Uvnitř této přírodní keramické pece je právě téměř než 830 ˚C a hlína se natrvalo změnila na keramiku.

Přejeme všem příznivcům Ostrova nápadů, aby se jim podařilo v roce 2020 poznat něco podobně tábornicky krásného, jako je například výpal keramiky v přírodě. Aby pokročili na stezce poznání přírody a našli moudrost tábornického umění. A aby se co nejvíce oddílům vryly táborové zážitky hluboko do paměti a zocelily je podobně, jako plameny vytvrdí měkkou keramickou hlínu.

Prožijte krásné Vánoce s oddílem i doma v kruhu rodiny. Užijte si Silvestra, okamžik změny letopočtu i Nový rok. My se budeme těšit, že se v roce 2020 zase sejdeme na stránkách Ostrova nápadů.

Vaše redakce

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This