Sopka

Chcete obohatit tábor či výpravu o výbuch sopky a ještě se při tom dobře pobavit a něčemu přiučit menší táborníky? Že to jde  dohromady, o tom chce přesvědčit tento článek, který nám zaslala skupina Čtrnáctka.
Zajímavý nápad na táborové (a samozřejmě nejen táborové) odpoledne o sopkách a vulkanické činnosti vůbec, který nám přistál v redakční poště, rádi předáváme dál. Je vhodný pro menší táborníky. Děti si vybudují vlastní sopku, která opravdu bude soptit.
 
 
Nejprve je potřeba zbudovat sopku. Děti dostanou malou skleničku či jinou nádobku, která bude tvořit jícen sopky. Kolem skleničky vybudují z hlíny kužel sopky tak, aby vůbec nebyla vidět a kužel vypadal co nejvíc jako sopka. Tahle část děti fakt baví, matlání v hlíně obecně zajišťuje úspěch jakékoli aktivity. Děti dokonce kolem kužele vybudovaly i jakousi civilizaci, aby sopka měla na co soptit.
 
Postup soptění je následující. Do skleničky nasypejte třetinu sáčku jedlé sody, třetinu sáčku červeného barviva a přidejte tolik jaru, aby to mělo lehce tekutou kašovitou konzistenci.
 
 
Láva se začne z jícnu sopky valit, když do sklenky přidáte zhruba 50 ml octa. Toť vše. Jednoduché a krásné. Nejspíš není nutná velká přesnost, my jsme všechno dělali od oka a všechny naše tři sopky soptily skvěle.
 
 
Soptění můžete sami snadno vyzkoušet. To naše se moc povedlo. Všechno jsme navíc spojili s povídáním o sopkách, zemětřesení, tsunami… Konečně soptění můžete sami posoudit na krátkém videu.

Přejeme pěkné sopky na výpravě či na táboře, ať už jako vulkanické odpoledne, nebo třeba jako součást táborové hry.

Tento materiál připravila Ája Franková ze skupiny Čtrnáctka.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This