Státní vlajka na táboře

Česká státní vlajka oslavila 30. března 2020 výročí sto let od svého vzniku. Víte, jak má státní vlajka být vyvěšena a jak se k ní chovat na letním táboře?

Česká státní vlajka patří mezi státní symboly a jako takové jí patří respekt a úcta, kterou bychom měli dodržovat i na letním táboře. Současná podoba vlajky byla navržena a schválena téměř dva roky po vzniku samostatného Československa, přesně 30. března 1920. Po zániku Československa a vzniku České republiky dne 1. ledna 1993 byla stejná vlajka přijata jako státní symbol nové republiky.

Snad každý ví, že se vlajka vyvěšuje tak, že bílý pruh je vždy nahoře. Pokud je vlajka svisle, má být bílý pruh vlevo z pohledu pozorovatele. Je dobré si pamatovat, že bílé barvě patří čestné místo, které je vždy nahoře nebo ve svislé poloze vlevo, jako když čteme zleva doprava.

Jak je to při nesení vlajky ke stožáru? Vlajka se nosí modrým klínem vpředu a bílou barvou vlevo podle stejného klíče čestného místa. Tento výklad ale není jednotný, některé složky státních orgánů mohou mít vnitřní předpisy, které se v tomto liší. Bývá také zvykem, že státní vlajku nesou čtyři vlajkonoši napnutou ve výši ramen za čtyři rohové cípy. A při připínání na vlajkové lanko stožáru by se žádný cíp vlajky neměl dotknout země.

Ještě si zapamatujte, že při skládání vlajky by se čestná bílá barva neměla nikdy ušpinit. Proto se státní vlajka skládá podle obrázku nejprve napůl po délce bílou barvou nahoru a poté napůl tak, aby červená barva tu bílou úplně skryla. Vlajka má na být na noc složená a podle táborových možností umístěna na bezpečném místě, aby ani v noci nedošlo k žádné újmě na důstojnosti.

Při vztyčování vlajky stojí táborníci v pozoru, hledí na vlajku a měli by tu chvilku vydržet bez odhánění hmyzu a bez pohybu. Muži by měli sejmout pokrývku hlavy, vojáci místo toho salutují, skauti zdraví skautským pozdravem. Vlajka by se neměla při vztyčování ani spouštění zastavovat, vzhůru letí rychle, při spouštění je pohyb pomalejší. Při vztyčování může znít státní hymna, při spouštění například večerka.

Stále se odvoláváme na důležitost barev. Odkud se pořadí důležitosti bere? Má původ ve státním znaku, kde nejčestnější je stříbrná barva českého lva, tu představuje bílá barva vlajky. Červená je barva štítu pod českým lvem a konečně modrý klín značí Moravu. Dobrou pomůckou pro zapamatování důležitosti barev je pořadí podle abecedy bílá, červená a modrá. Tahle pomůcka platí jak při vyvěšování státní vlajky, tak při připínání trikolóry.

Pravidlo pořadí důležitosti barev platí i u bíločervenomodré trikolóry, u které se chybuje mnohem častěji. Ve směru shora nebo zleva z pohledu pozorovatele má česká trikolóra mít vždy pořadí barev bílá, červená a modrá (viz pomůcka pořadí barev podle abecedy). U trikolory bývá častá záměna české a ruské, která má v návaznosti na ruskou státní vlajku jiné pořadí barev: bílá, modrá a červená.

Podle typu tábora jsou samozřejmě pravidla při vztyčování vlajky odstupňována. Ne vždy třeba nosí vlajku ke stožáru čtyři vlajkonoši. Oblečení k nástupu by mělo být stanoveno také s ohledem na úctu k vlajce, například oddílový kroj, slavnostní košile nebo minimálně alespoň čisté oblečení. 

Podle citu a možností náleží státní vlajce vždy dostatečný respekt. Je třeba si uvědomit, že jde o národní symbol, za který mnoho skvělých lidí obětovalo cenu nejvyšší. Svým přístupem vzdáváme úctu jak státní vlajce, tak všem, pro které pojem vlast znamenal víc než život.

 

 

 

 

 


Počet komentářů: 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This