Galerie táborových stanů

Začínají letní tábory a mnohé z nás čekají krásné dva či tři týdny pod plátěnou střechou. Podívejte se, jak různorodá můžou být táborová obydlí a jaký výběr mají dnešní táborníci.

Na svých cestách po táborech jsme viděli už všelijaké stavby. Připravili jsme malou galerii obydlí, která si táborníci pro svá letní dobrodružství vybírají.

Klasické stany typu A na podsadě není třeba představovat, tak alespoň podvečerní pohled, na který po táboře tak rádi vzpomínáme. Sluší se jen připomenout, že se dělají dvě velikosti pláten, 200 x 200 cm a 205 x 205 cm. Pokud máte tedy podsady větší, můžete zakoupit i větší plátna (malé plátno na větší posadě se špatně dovírá a brzy se poničí).

Častým doplňkem tábora na podsadách bývá týpí, které dotváří atmosféru a současně je místem společných večerů.

Zcela jinou atmosféru mají kompletní tábory z týpí, které lákají k večernímu posezení ve vlastním stanu. Při přípravě programu je na to třeba brát ohled. U nás je dost firem, které se šitím týpí zabývají, takže zbývá jen mít prostředky anebo šikovné kamarády. Některé oddíly si týpí šijí samy.

Tábornicky náročné a dnes už vzácné jsou jehlany spínané ze dvou celt. Celty se už nevyrábějí a udržovat starší je obtížné. V současné době je dokonce i nedostatek spínacích olivek, které nikdo nevyrábí. Tábor na obrázku zvolil vypínání na trojnožce, které je tábornicky pohledné.

S ohledem na nedostatek dílců a spínacích olivek zvolili některé tábornické oddíly výrobu jehlanů z jednoho kusu bez spínání. Na obrázku jsou atypické vysoké podsady, které jsou na našich táborech opravdu vzácné.

Zajímavým prvkem jsou stany typu Sahara, které postavené na podsadách poskytují netušený prostor. Rozhodně zajímavý tábornický prvek. Zatím jsme stan s tímto názvem marně zkoušeli najít na internetu, až o něm zjistíme více, dáme vědět.

Kterékoliv větší stany postavené na podsadě se mohou stát neobvyklým a prostorným tábornickým prvkem. Na obrázku je to například čtyřdílný stan zubřík, ve kterém může hořet oheň stejně jako v týpí. Také zubřík šije na objednávku většina našich firem, které šijí týpí.

Na závěr jsme vybrali několik atypických stanů a podsad. Dvojstan na podsadě ze čtyř celt je další variantou prostornějšího táborového stanu.

Nižší stany typu A jsou obyvatelné spíše na vyšších podsadách, nebo mohou sloužit jako zásobárny či technické zázemí. Nepodařilo se nám zjistit nic o výrobci.

Jinou atraktivní možností jsou stany typu A na vyvýšených platech, které vyrovnávají skalnatý terén. Tábornicky velmi náročná varianta.

Náš přehled táborových stanů samozřejmě není kompletní a zmíněné možnosti velmi rádi doplníme, pokud nám pošlete fotografie svého tábora s dalšími možnostmi. Ale věříme, že naše galerie přispěje k inspiraci a obohacení táborové nabídky do budoucna.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This