Táborová koza na řezání dřeva
|Táborová koza na řezání dřeva. Říkáte si, co na ní může být zvláštního. Což takhle třeba šestinohá koza, která výrazně ulehčuje řezání?
Na každém táboře se zpracuje plno dřeva a táborová koza je neustále v provozu. Stojí za to koze věnovat trochu péče, táborníci budou mít méně práce a také bude menší riziko zranění. O čem je řeč? O koze se šesti nohama, která ulehčí řezání polen kratších, než je délka kozy.
Kdo šestinouhou kozu zná, bude si ťukat na čelo, proč píšeme článek o takové samozřejmosti. Ale ne všichni měli možnost se s takovou kozou setkat a možná je tahle drobnost vůbec nenapadne. Právě pro ně jsou určeny tyto řádky. Běžnou kozu zná jistě každý a jistě se mnohokrát potýkal s problémem, jak uříznout poslední tři polínka, když je kmen soušky už příliš krátký, aby polínko přečuhovalo přes okraj kozy.
Na čtyřnohé koze se poslední tři polínka většinou jen naříznou (ale pila se svírá), pak se poleno otočí a následuje další naříznutí, až se nakonec poleno přerazí o špalek. Nebo nějaký dobrovolník drží poleno na koze a vystavuje se nebezpečí, že mu vyklouzne a ke zranění nebude daleko.
Jinak to je na koze se šesti nohama, i krátké poleno se dá udržet mnohem snadněji a řeže se pohodlně dál až do konce. Z obrázků každý jistě pochopí princip i postup při stavbě. Je jen třeba dát pozor, aby prostřední nohy nevyčnívaly směrem dolů, protože koza by se potom houpala. Stejně tak na táboře je potřeba, aby koza nestála nad vyvýšeninou, dopadlo by to s houpáním podobně.
Inspiraci můžete nabrat i u komerčně vyráběné skládací kozy. I tady se souška, poleno či tyčovina dořízne až do konce snadněji.
Šestinohá koza má ještě jednu výhodu, když dvojici bližších opěr kozy uděláme od sebe na rozměr obvyklý pro táborová kamna, může řezající dvojice snadno odměřovat délku polínek přesně do kamen, ani delší, ani kratší. A bez metru, bez vyměřování i bez problému.
Jak je to u vás? Máte ve svém táborovém dřevníku čtyřnohou nebo šestinohou pomocnici? Nechcete vyzkoušet tu šikovnější?