Bumerang létá zpět
|Mezi tábornické radosti patří naučit se házet bumerangem. Prastarý vynález láká svým tajemným letem, když opíše velký oblouk a vrací se k majiteli.
Záhadný návrat funguje na principu vztlaku obou ploch, které mají podobný profil jako křídlo letadla. Házení bumerangem vyžaduje trochu cviku a znalostí, ale nejde o žádný složitý rituál. Vyrobit bumerang není pro kutila příliš složité, ale pro začátek je lepší házet koupeným. Před vlastní výrobou je třeba se naučit s bumerangem zacházet a vyzkoušet si, jak má správně fungovat.

Hod
Důležité je znát princip letu. Už jsme si řekli, že otáčející se bumerang využívá k letu stejný princip, na jakém fungují všechna letadla. Podstatnou veličinou je přitom vítr. Letadla také nestartují a nepřistávají po větru, nýbrž proti němu. Stejně tak bumerang musí letět proti větru, aby se dokázal vrátit. Vítr by měl foukat zhruba v ose předpokládaného oblouku bumerangu a nesmí být ani moc slabý ani moc silný. Pro začátek je nejlepší slabý vánek.
Vztlak musí také spolupracovat na letu do oblouku. To znamená, že bumerang se musí otáčet v rovině, která nesmí být ani moc blízká 45 ⁰ (bumerang vystoupá do velké výšky a pak se prudce řítí k zemi a zapíchne se do země – je to o zlomení bumerangu), ani nesmí být moc blízká svislici, tedy 90 ⁰ (bumerang letí houpavě příliš nízko a nedoletí), správná je rovina otáčení někde mezi tím v úhlu 15-25 ⁰ od svislice.
A konečně dráha letu má stoupat pod úhlem zhruba 10 ⁰, pokud je úhel větší, bumerang nabere přílišnou výšku a bude mít snahu točit nový oblouk, pokud bude úhel menší, bumerang nenabere dostatečnou výšku a nedoletí.
Častou chybou bývá malá rotace a špatný úhel vůči větru.
Jak uchopit bumerang
Je třeba vědět, že bumerang je buď pro praváka (P) nebo pro leváka (L) a nelze to zaměňovat. Při uchopení k hodu je plochá část profilu křídla otočena do dlaně (vidíte kulatější stranu bumerangu, která bývá pestřeji vyzdobená vidíte) a současně oblá náběhová hrana směřuje k palci. Pokud bumerang nejde takto uchopit, je určen pro druhou ruku. Ve chvíli, kdy házíte bumerangem pro správnou ruku, stačí si pamatovat, že vždy musíte vidět pestřeji vyzdobenou více zaoblenou stranu. A je vlastně jedno, za které rameno bumerang uchopíte. Jde o to udělit bumerangu velkou rotaci, takže držte bumerang za to rameno, které ván to líp umožní.

Letové vlastnosti
Každý bumerang má jiné letové vlastnosti. Takže správné startovní roviny a úhly je třeba odladit a zkoušet tak dlouho, až je vychytáte. Proto neztrácejte hlavu, když se zpočátku nebude dařit. Před koupí je ale nutné se ujistit, že jde o funkční létající bumerang a nikoliv atrapu pro turisty, která se vůbec vracet neumí.
Bezpečnost
Házení s malými zkušenostmi je extrémně nevyzpytatelné. Bumerang je třeba neustále sledovat očima po celou dobu letu. Při silnějším nebo poryvovém větru rozhodně nezkoušejte bumerangem házet.
Při házení je třeba dbát zvýšenou měrou na bezpečnost přihlížejících. Nejlépe tak daleko, jak dotyčný dohodí by nikdo neměl být. V Austrálii jsou při trénování bumerangu diváci v drátěných boxech a brzy pochopí proč.
Historie
Bumerang je znám asi deset tisíc let, byl používán nezávisle na sobě v různých světadílech (tedy nejen v Austrálii). Vzhledem k letové křivce se s bumerangem nedá příliš mířit, proto se nejvíce používal k lovu v hejnu ptáků. Byl zřejmě také záležitostí osobní prestiže a dovednosti.
Video
A takto vypadá povedený hod bumerangem.
Pro začátek je také možné zakoupit papírový bumerang, se kterým se vcelku jednoduše dá v místnosti (nebo za bezvětří) naučit princip házení bumerangem, nic se nerozbije a ještě je zábava.

Bumerang se do povědomí dostal díky podivuhodné schopnosti vracet se a je spojován především s Austrálií. Jenže pro dávné domorodce nebylo vrcení tak důležité, spíše potřebovali něco ulovit (let vracejícího se bumerangu není příliš přesný). Používali proto lovecké hole či házecí hole s různými názvy, pro které se vžilo pojmenování kylie (čti kailí).
Kylie byly rozšířeny po celém světě. Využívaly podobný princip vztlaku, ale byly těžší, méně zahnuté a profil neměl podobu křídla letadla (aby nevytvářel tak velký vztlak). Nevracely se, ale dalo se s nimi házet poměrně přesně na vzdálenost mnoha desítek metrů (až 150 m). Více najdeš v článku Lovecká hůl kylie a pro podrobnější informace odkazujeme na článek Boomerang .
Texty článků na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a upravujeme i podle připomínek čtenářů. Tento text z roku 2017 byl doplněn v lednu 2025.