Lovecká hůl kylie

Lovecká hůl nebo také kylie je jednoduchá lovecká zbraň přírodních národů, Tvarem se podobá bumerangu, ale na rozdíl od něj se nevrací zpět k lovci.

Lovecká hůl je další z jednoduchých výrobků, který může v dětech propojit zálesáctví s fyzikou. Název kylie (čti kailí) je australského původu, ale sama lovecká hůl se používala nezávisle napříč kontinenty. Její výroba je vcelku jednoduchá a k dosažení kýženého výsledku není třeba příliš mnoho tábornické zdatnosti. A ozdobená pomalovaná kylie, to je moc pěkná věcička.

Po celém pravěkém světě byla kylie známá dávno před bumerangem, první vyobrazení je staré asi padesát tisíc let, nejstarší nalezené lovecké holi je dvacet tisíc let. S kylie se hází mnohem snadněji a přesněji než s bumerangem, proto se používala k pozemnímu lovu. Do plochy opracovaná hůl je mírně zahnutá přibližně ve dvou třetinách délky. Tvar je ale velmi variabilní.

Na rozdíl od bumerangu se kylie hází nikoliv ve svislé, ale ve vodorovné poloze. Při letu kylie prudce rotuje (stejně jako bumerang) a díky tomu létá pěkně daleko a po určitém cviku i pozoruhodně přesně. Při letu zatáčí jen mírně a let připomíná talíř frisbee. Profil je na spodní straně méně a na horní více zaoblený. tím vzniká určitý vztlak (menší než u bumerangu), který pomáhá holi doletět zhruba třikrát dál než dokáže stejně těžký obyčejný klacek. Podle experimentů amerických antropologů je kylie (těžká 200 g a dlouhá 66 cm) schopná přímočaře letět až 150 m a přitom se celou dobu drží ve výši 90 – 150 cm nad zemí. Stejně těžký kulatý klacek uletěl při pokusech jen kolem 50 m.

Rozdíl profilu kylie (nahoře) a bumerangu (dole).
Rozdíl profilu kylie (nahoře) a bumerangu (dole).

Zahnutí lovecké hole pomáhá udržet rotaci a tím stabilitu v letu. Profil křídla produkuje vztlak, který plochou hůl nadnáší. Vztlaku ale není tolik, aby kylie v letu výrazně zatočila, jako to dělá bumerang. S výhodou se používala tam, kde nízký řídký porost lovci znemožňoval přiblížit se k lovené zvěři, a bylo nutné ho lovit na dálku. Lovecké holi se pro podobný tvar často nesprávně říká nevracející se bumerang. Jeden z výkladů vzniku bumerangu předpokládá zkroucení kylie například vlivem vlhkosti. Hůl se pak začala chovat jako bumerang.

Nejstarší nalezená kylie z mamutoviny z doby před 23 000 lety.
Nejstarší nalezená kylie z mamutoviny z doby před 23 000 lety.

Zmíněná nejstarší známá kylie byla nalezena v Evropě, kousek od slovenských hranic na polské straně Vysokých Tater. Je vyrobená z mamutího klu, je dlouhá 71 cm, profil má v nejširším místě tloušťku 1,5 cm a šířku 6 cm a hmotnost je 800 g. Z indiánského světa jsou populární lovecké hole (také králičí hole) indiánů Hopi. Ta na obrázku je dlouhá 55 cm a je zdobená černou a červenou barvou (navrch).

Lovecká (také králičí) hůl indiánů Hopi je zdobená barvou černou (plné šrafy) a červenou (čárkované šrafy).
Lovecká (také králičí) hůl indiánů Hopi je zdobená barvou černou (plné šrafy) a červenou (čárkované šrafy).

S použitím obvyklých bezpečnostních opatření je hod loveckou holí jednodušší než hod bumerangem a současně má podobně nezvyklý způsob letu. V prostoru před místem z něhož se hází nesmí být opravdu nikdo, než se s kylie naučíte házet, chvíli to trvá. Přejeme dobrou zábavu.

Házení bumerangem a jeho historii popisujeme v článku Bumerang se vrací. Doporučujeme také článek Boomerang s podrobnými informacemi o historii házecích holí kylie.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This