Chůdy

Chůdy patří mezi jednoduché tábornické drobnosti, které procvičí motoriku a ještě je s nimi sranda.

Jednoduché na výrobu a jen o málo složitější na „prodlouženou“ chůzi jsou chůdy, které mnozí známe z různých zábav, ale možná někoho na první pohled nenapadne, že je může snadno vyrobit a využít na táboře.

Pro výrobu stačí jen dvě dostatečně do hladka očištěné tyče, ke kterým je potřeba přivázat/přibít stupačky. Jedinou složitější věcí je zajištění, aby stupačky držely ve správné výši, protože na ně bude působit celá hmotnost „chůdochodce“. Nejjednodušší pojistkou je malý zářez v tyči, o který se stupačka opírá. Pak už zbývá pouze dostatečně pevně připevnit špalík stupačky k tyči, aby se nemohl vyviklat.

Samotné chození na chůdách není nic složitého, ale zpočátku s tím mohou být problémy. Proto je nejlepší vyhlásit soutěž či hru s podmínkami přiměřenými věku táborníků a nechat chůdy k dispozici na trénink (zpočátku určitě pod dohledem zodpovědné osoby). Chůze na chůdách se pak stane regulérní táborovou disciplínou a zábavou. Po čase sice zájem opadne, ale není problém ho opět oživit vhodnou soutěží.  Chůdy můžete použít například ve hře Táborový Dolomitenman.     

Z pohledu bezpečnosti nejsou chůdy nijak zvlášť rizikové, ale při prvních krocích je vhodné dohlížet na to, aby se táborníci naučili včas seskakovat a při ztrátě rovnováhy nepadali i s tyčemi. Pro tábor s odlišnou úrovní a výškou táborníků se vyplatí udělat chůdy vyšší a nižší, nebo na jedny tyče připevnit proti sobě dva špalíky s různou výškou. Právě nepoužívaný špalík bude vně a nebude při chůzi nijak překážet.

A ještě jeden poznatek, na měkčím povrchu, v trávě či v lese se tyče rády zaboří a chůze na nich není snadná. Je proto vhodné vymezit pro trénink i chůzi dostatečně pevný podklad (například lesní cestu, jako je na našich fotografiích). Přejeme příjemnou zábavu.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This