Letí chroust nebo chroustek?
|Když se za teplého podvečera rychle blíží ostrý bručivý zvuk a letí k tobě neohrabaný brouk, můžeš očekávat, že do tebe narazí chroust nebo chroustek.
Mnozí zažili nálety těchto brouků, které se čas od času v průběhu několika let mohou opakovat. Chrousti i chroustci totiž dospívají jako larvy v zemi tři či čtyři roky, aby se jednoho krásného dne v ohromném množství vrhli do víru krátkého trvání jejich bručivých náletů.

Kdysi tuto velkolepou nemotornou přehlídku obstarával chroust obecný, dnes se setkáme spíš s jeho o něco menším příbuzným, chroustkem letním. Oba druhy mají podobný osud, kvůli pesticidům byli v druhé polovině 20. století málem vyhubeni, dnes se jejich stavy pomalu zvyšují.

Rozeznání obou druhů je snadné, pokud je můžeš porovnat. Chroust je větší (až 3 cm) a o něco tmavší, chroustek menší (do 2 cm) a světlejší. Ale většinou je nenajdeš oba najednou, takže toto porovnání moc nepomůže.

Rozlišení obou druhů bude proto záležet spíše na době, kdy se s brouky setkáš. Chroust se vydává na podvečerní reje v průběhu května (může to být i na konci dubna). Chroustek se objevuje na přelomu června a července. Oba jsou hnědaví, chlupatí a žijí jen docela krátce. Po dvou měsících, kdy se páří a samičky pak nakladou do země vajíčka, splní svou povinnost vůči zachování rodu a hynou.
Další fotografie chroustka následují.
Pro úplnost je třeba říci, že u nás žijí ještě další podobné druhy chroustů, ty však nejsou tak časté.