Vlochyně bahenní

Česky též borůvka bažinná je rostlina snadno zaměnitelná s běžnou borůvkou. Ale pozor, vlochyně může mít mírné toxické účinky. Naučte se poznat rozdíl.

Na výpravách s oddílem narazíte na vlochyni vcelku vzácně. Vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum) je keřík s modrými plody velmi podobný obyčejné borůvce. U nás roste především na rašeliništích a bažinatých místech a poměrně řídce, hojnější je od středních poloh výše.

Vlochyně na první pohled vypadají jako borůvky

Na rozdíl od borůvek je ale vlochyně mírně jedovatá. Na jedovatost panují různé názory, ale jisté je, že při konzumaci většího množství se může objevit zvracení, bolest hlavy či závratě. I když není vlochyně příliš rozšířená, určitě je dobré o ní vědět a umět ji odlišit od borůvky.

Rozmáčknutá vlochyně je uvnitř bílá
Na rozdíl od běžné borůvky, která je po rozmáčknutí fialová

Zde jsou základní rozlišovací znaky (viz také fotografie).

  • Po rozmáčknutí je vlochyně bílá a její šťáva nebarví – na rozdíl od borůvky, která má dužninu fialovou.
  • Větvičky keříku vlochyně jsou oblé a mají hnědočervenou barvu – borůvka má větvičky hranaté a zelené
  • Listy vlochyně jsou spíše modrozelené a na povrchu žilkované – listy borůvky jsou více do zelena
Keřík borůvky vlevo a vlochyně vpravo

V každém případě jedovatost vlochyně není nijak velká a při ochutnání jednoho plodu se není třeba něčeho obávat. Uvádí se dvacet bobulí jako hranice, kdy člověk může pociťovat následky a to ještě jen někteří jedinci. Někdo nepocítí nic ani po snědení mnohem většího množství bobulí. A i potom se následky liší, někdo může pociťovat halucinogenní účinky, někdo zmíněné zvracení, bolest hlavy a závratě.

Keříky borůvek a vlochyni na rašeliništi

Mnohem hojnější je vlochyně v severských zemích Evropy. Při cestě třeba do Norska nebo Finska se s vlochyní setkáte stejně často jako s borůvkou. Pokud budu oba keříky vedle sebe, budou vám rozdíly jasné. Jenže bez možnosti porovnání obou druhů navzájem může dojít k záměně, proto je určitě dobré si výše uvedené rozdíly zapamatovat.

Přejeme našim čtenářům bezproblémové rozeznávání nejedlých a jedovatých rostlin na výpravách, výletech, cestách, puťácich i expedicích všeho druhu.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This